poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dánové hledali nežádoucí látky v pracích prostředcích

11.5.2017

Dánská spotřebitelská organizace Forbruggerradet Taenk (FT) prověřila obsah alergenů a jiných škodlivých látek v pracích prostředcích na barevné prádlo. 43 z 51 testovaných prostředků z testu vyšlo bez vážnějších problémů. Dva tekuté prostředky ovšem kromě alergenních parfémů obsahovaly i endokrinní disruptory.

Test pracích prostředků na barevné prádlo byl jedním z mála dánských testů, který přinesl více či méně optimistické výsledky. FT se zaměřila hlavně na alergenní parfémy v pracích prostředcích, větší část naštěstí obsahovala pouze přírodní látky a zároveň byla označena patřičným varováním před potenciálním alergenem. 8 z 51 pracích prostředků však používalo potenciálně alergenní konzervanty jako methylisothiazolinon či benzisothiazolinon.

Tyto nežádoucí látky se nacházely zejména v tekutých prostředcích, běžné prací prášky s nimi problémy neměly. Alergeny se našly i v pracích prostředcích, které jsou známé českému spotřebiteli. Těmito značkami byly Ariel, Omo a Formil. Právě posledně zmíněný prostředek, který je vyráběn pro diskontní řetězec Lidl, byl jedním ze dvou prostředků, které v testu zcela propadly.

Tekutý Formil na barevné prádlo ovšem ještě obsahoval nežádoucí látku boritan sodný, endokrinní disruptor, který může u mužů snižovat plodnost. Společně s dalším prostředkem si tak vysloužil v testu nejnižší známku. Boritan sodný se navíc ani nedal najít ve složení na obalu výrobku. Jak ale FT uvádí, ačkoliv se jedná o jednoznačně nežádoucí látku, v pracím prostředku se nacházel v množství, které by nemělo být škodlivé. Problém by ovšem mohl nastat s takzvaným koktejlovým efektem, kdy se mohou nežádoucí účinky některých látek násobit.

V poslední době se dánská organizace zabývala také obsahem perfluorovaných látek v obalech na jídlo z provozoven rychlého občerstvení. Nežádoucí látky se našly i v obalu na hranolky z McDonald’s, provozovatel řetězce ovšem přislíbil nápravu.

Související články