poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Náhradní zboží v online supermarketech: čistič oken místo majonézy

12.5.2017

Online dodávky potravin ze supermarketů a různých rozvozových služeb se u nás i ve světě těší stále větší oblibě. To však neznamená, že by služby fungovaly vždy bezproblémově. Britská spotřebitelská organizace Which? se podívala na leckdy podivné náhradní produkty, jimiž online supermarkety nahrazují nedostatkové zboží z objednávky.

Prodejce si vyhrazuje právo v případě nedostatku skladových zásob dodat obdobný produkt, uvádí se v obchodních podmínkách britských služeb pro dodávky potravin, domácích potřeb a drogistického zboží. Nejedná se ovšem jen o doručení jiné značky džusu, než byla objednána, či jiného druhu těstovin.

Britské online supermarkety jsou někdy až příliš kreativní, co se týče náhrad za nedostatkové zboží. Which? proto vyzvala své příznivce, aby jí zaslali ty nejbizarnější příklady takového „náhradního“ zboží.

Někdy vznikaly groteskní situace, i když se obchodník držel příbuzného sortimentu. Zákaznice, která si objednala prezervativy, místo toho obdržela těhotenský test. Spotřebitel, který chtěl pytle na odpadky, zase dostal alobal. Jinde se z objednávky vytratil toaletní papír a objevily se plenkové kalhotky. V jiných případech si ovšem obchodník ani nelámal hlavu s příbuzností produktů. Zájemce o majonézu dostal čistič oken. Prodejci se také rádi zbavují psích konzerv, považují je za vhodnou náhradu za ramínka na šaty i bezlepkový chleba.

V některých případech by se dokonce s trochou nadsázky dalo říci, že prodejce svádí zákazníky na scestí. Příznivec zdravé stravy obdržel místo zeleninového salátu mléčnou tyčinku, jiný zákazník, který chtěl jablečný džus, místo něj mezi objednaným zbožím našel láhev bílého vína. Which? uvádí, že z podobného důvodu si na online objednávky často stěžovali i vegetariáni a vegani, jimž supermarkety místo náhražek posílají skutečné maso.

Největší oblibě mezi Brity se tak těší zejména ty supermarkety, které vysloveně uvádějí ve svých podmínkách, že se míru těchto náhrad budou snažit minimalizovat. Z řetězců, které působí v České republice, se jedná zejména o Iceland.

Související články