poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Filtrační konvice kvalitu vody nezlepší

15.5.2017

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir se podívala na filtrační konvice, které by měly zlepšit kvalitu vody z vodovodu. Z konvic samotných se ovšem mohou uvolňovat kovové částice, navíc se v nich velmi snadno množí bakterie.

Dvacet procent francouzských domácností uvedlo, že je nespokojeno s kvalitou kohoutkové vody, ale nechce kupovat balenou, proto používá různé druhy filtračních konvic. Francouzi se většinou bojí různých nečistot a patogenů, některým vadí příliš vápnitá, tedy tvrdá voda.

Použitím filtrační konvice si ovšem podle francouzské Národní agentury pro bezpečnost a zdraví (ANSES) příliš nepomohou. Konvice sice filtrují nežádoucí vápník a jiné příměsi, samy však do vody vypouštějí částice kovů, jako je měď, draslík či stříbro. Některé pak snižují pH a do takové vody se podle kanadských studií, jež ANSES cituje, snáze uvolňují kovové nečistoty. ANSES také uvádí, že filtrování vápníku může být i kontraproduktivní, mnozí spotřebitelé ho rozhodně ve své stravě nepřijímají dostatek.

Ani mikrobiologické rozbory nedopadly příliš dobře. Konvice sice bez větších problémů prošly laboratorními zkouškami, jakmile ovšem UFC změnila nastavení podmínek tak, aby odpovídaly běžnému provozu v domácnostech, z konvic se staly líhně bakterií. UFC si také zapůjčila používané konvice z 31 francouzských domácností, o něž majitelé pečovali podle předepsaného návodu. Všechny tyto používané konvice kvalitu vody spíše degradovaly.

UFC používání filtračních konvic spíše nedoporučuje. Jejich majitelé by pak měli pečlivě dbát na čistotu a vyplachování, pravidelně měnit filtry. Filtrovaná voda by se měla zkonzumovat do 24 hodin od přípravy. Chlorový zápach se z vody dá odstranit snadno i bez drahé konvice, stačí ji nechat chvíli odstát, nejlépe v lednici.
 

Související články