poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Festival pro smetánku skončil jako Hunger Games

17.5.2017

Fanoušky hudebních festivalů na začátku letošního května nepříjemně překvapily zprávy o neslavném konci festivalu Fyre. Událost, která měla být luxusním festivalem pro smetánku na Bahamských ostrovech, se ve skutečnosti ukázala být noční můrou. Podle serveru Consumerist se nyní řeší odškodnění pro návštěvníky.

Festival Fyre byl dílem týmu okolo známého rappera Ja Rule. Mělo se jednat o luxusní alternativu vůči již tak drahým americkým hudebním festivalům, jako je například Coachella. Jedna vstupenka stála až 12 tisíc dolarů. Návštěvníci se mohli podle pořadatelů těšit například na ubytování v luxusních stanech a vilách či golf na soukromém hřišti. Majitelé nejdražších lístků pak měli v ceně vstupenky i projížďky na jachtě. K tomu měli mít zajištěnou 24 hodinovou péči a jídlo od michelinských šéfkuchařů. Na festivalu měli vystoupit hudebníci jako Blink 182, Skepta či Rae Sremmurd.

Realita ovšem byla odlišná. Účastníci přiletěli na ostrov se špinavými plážemi plnými odpadků. Slibované luxusní stany byly ve skutečnosti humanitárními stany pro oběti hurikánu. Většina jich při začátku festivalu ani nebyla dostavěných, navíc použitý typ velmi špatně odolával povětrnostním podmínkám. Po areálu údajně pobíhali toulaví psi.

Dezorganizace se ovšem netýkala jen samotného areálu. Většina slíbených účinkujících včetně hlavní hvězdy Blink 182 odřekla vystoupení, obávali se neproplacených faktur. Katastrofální bylo i zásobování na ostrově, kde chyběla pitná voda, a ze slibovaných delikates od profesionálních šéfkuchařů se vyklubaly sýrové sendviče.

Festival si tak od účastníků a uživatelů sociálních sítí vysloužil přezdívku „Hunger Games pro bohaté“. Od nespokojených návštěvníků nyní prší žaloby na pořadatele kvůli odškodnění a podezření z podvodu či dokonce Ponziho schématu. Pořadatelé na stránkách festivalu přislíbili proplacení odškodného. V plánu mají i konání dalšího ročníku festivalu, či spíše přesun nezdařeného startu na jaro roku 2018.

Consumerist ovšem upozorňuje na neférové jednání pořadatelů, kteří již několik dní dopředu věděli o neodpovídajících podmínkách na festivalu. Místo toho, aby událost zrušili či odsunuli, pouze zaslali varování některým vystupujícím či celebritám z řad návštěvníků. Běžný fanoušek neměl šanci se cokoliv dozvědět. Žaloby za újmu tak v současnosti přesahují částku 100 milionů dolarů.
 

Související články