poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aplikace chtěla těžit údaje z internetového bankovnictví

22.5.2017

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje provozovatele aplikace Grip. Ta slouží pro zaznamenávání výdajů domácnosti, zadávaná data však chtěli provozovatelé aplikace prodávat třetím stranám za účelem lepšího cílení reklamy. Po stížnostech uživatelů provozovatel aplikace přidal možnost umožňující vypnout sdílení dat.

Aplikace Grip od vývojářů ABN AMRO je propojena s internetovým bankovnictvím všech členů domácnosti, zaznamenává jejich příjmy a výdaje. Aplikace, která je poměrně šikovným pomocníkem pro úspory, se mohla stát bezpečnostní noční můrou.

Provozovatel aplikace chtěl totiž sdílet data s třetími stranami, zejména pak se zadavateli reklamy. Statisíce nizozemských spotřebitelů, kteří si aplikaci stáhli a používali, by neměli možnost sledování dat jakkoliv vypnout či alespoň omezit. Aplikací přitom protékají údaje o veškerých nákupních zvyklostech Nizozemců.

Po vlně kritiky od odborné veřejnosti společnost ABN AMRO přislíbila, že přidá možnost vypnout sledování dat. Jedná se ovšem o takzvaný princip opt-out, spotřebitel bude muset sledování sám v nastavení aplikace aktivně vypnout.

Po osobních datech je mezi vývojáři aplikací čím dál větší poptávka. Například společnost Anova, která vyrábí chytré hrnce, nedávno čelila kritice za to, že znemožnila ovládání svých výrobků na dálku uživatelům bez registrace, kteří nezadali svá osobní data. Aplikace pro ovládání bezdrátových sluchátek Bose zase zaznamenávala údaje o přehrávané hudbě a zasílala je třetím stranám.
 

Související články