poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Udávané emise neodpovídají u většiny vozů s dieselovým motorem

26.5.2017

Britská spotřebitelská organizace Which? se ve svém nedávném testu podívala na vozy s dieselovým motorem a v běžném provozu zjišťovala jejich skutečné emise oxidu dusíku. Výsledky nebyly příznivé. Vozy značek Renault, Dacia a Jeep překračovaly limity norem Euro 5 a Euro 6 někdy až desetinásobně.

Aféra automobilky Volkswagen s použitím takzvaného defeat device, tedy softwaru majícího za úkol ošálit emisní testy, je dobře známá. Jak ovšem zjistila organizace Which?, i další automobilky nehrají při laboratorních testech férově. Vozy nejprodávanějších značek s dieselovým motorem proto Which? otestovala v běžném provozu, výsledky se v mnohých případech velmi odlišovaly od udávaných laboratorních výsledků.

K ošálení zastaralého testu New European Driving Cycle (NEDC) přitom podle Which? ani není třeba speciálních zařízení, jakými byly defeat devices. Testovací cyklus se užívá takřka 40 let, výrobci vozů tak měli spoustu času naučit se zneužívat různých výjimek, tolerancí a zastaralých parametrů. Výsledkem toho je, že udávaná spotřeba ani emise neodpovídají běžnému provozu.

Nejvíce se od naměřených hodnot lišily emise u vozů značek Jeep, Renault, Dacia a Nissan. Kvůli naměřeným výsledkům u Jeepu musela dokonce Which? zvětšit tabulku, aby se do ní vůbec vešel. Ačkoliv dieselové Jeepy na papíře splňují normu Euro 5, ve skutečnosti vypouštějí téměř desetinásobek povolených emisí.

Velmi podobná situace je u dieselových vozů značky Renault. U nich není prakticky rozdíl mezi vozy s normou Euro 5 a Euro 6. Vozy, které by měly splňovat nejnovější a nejpřísnější normy, vypouštějí více škodlivin než vozy jiných značek s normou Euro 5. Podobných výsledků pak dosahovaly i dieselové vozy značky Dacia ze stejného koncernu a značky Nissan, na jejichž vývoji také spolupracovali inženýři z Renaultu.

Naopak velmi dobře z testu vyšly vozy z koncernu Volkswagen. Rozdíly mezi udávanými a naměřenými hodnotami emisí byly minimální. Which? uvádí, že tato značka má ještě mnoho práce s obnovením důvěry poškozených motoristů z kauzy dieselgate. Dalšími bezproblémovými vozy byly diesely značek BMW, Mini, Volvo a Toyota.

Which? také poukazuje na jednu zajímavost. Emise a spotřeba vozu jsou na sobě zcela nezávislé proměnné. Například jeden z hybridních vozů vytvářel nejvíce emisí, naopak nejžíznivější vozy se umístily mezi nejčistšími.

Which? stejně jako další spotřebitelské organizace apeluje na evropské činitele, aby nahradili zastaralý systém testování NEDC modernějším. Jak již bylo řečeno, právě NEDC má za vinu současné zmatky a rozdíly mezi udávanou a skutečnou spotřebou a emisemi.
 

Související články