poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzští uživatelé e-cigaret se snaží šetřit a preferují sladké náplně

29.5.2017

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir provedla průzkum mezi svými příznivci ohledně užívání elektronických cigaret. UFC zejména zajímalo, jaké jsou zvyklosti kuřáků elektronických cigaret a důvody, které je vedou k jejich používání. 

Většina oslovených spotřebitelů začala elektronickou cigaretu užívat z prozaických důvodů. 88 % dotázaných chtělo s její pomocí ušetřit, 79 % se pak chtělo odnaučit kouřit. Třetím dominantním důvodem byla se 72 % snaha co nejméně obtěžovat své okolí kouřem. Až za nimi byly zdravotní důvody či zápach, pouhých 10 % pak uvedlo, že je e-cigareta jednoduše zaujala jako nový a moderní produkt.

Většina dotazovaných elektronickou cigaretu používá pouze krátce, maximálně půl roku. Zde ovšem UFC uvádí, že to není jen tím, že by se e-cigarety kuřákům neosvědčily. Podle slov velké části respondentů z řad bývalých kuřáků (více než 40 %) jim právě elektronická cigareta pomohla zcela se odnaučit kouřit.

96 % dotazovaných říká, že ačkoli stále kouří či používá e-cigaretu, podařilo se jim snížit denní dávku. Klesá tak množství používané kapaliny. Největší část uživatelů e-cigaret denně spotřebuje méně než 5 mililitrů náplně.

Mezi uživateli e-cigaret se největší popularitě těší různé ovocné náplně, přednost jim dává 31 % kuřáků. 29 % pak preferuje netradiční příchutě, jakými jsou například šampaňské či čokoláda. Teprve na třetím místě s 24 % jsou klasické tabákové příchutě.

Průměrný francouzský kuřák pak za náplně do e-cigarety měsíčně utratí mezi 20 a 50 euro. Náplně si nejčastěji pořizuje na internetu či ve specializovaných prodejnách. Velké popularitě se netěší náplně z prodejen tabáku, zde nakupují pouze 3 % uživatelů e-cigaret.

Zajímavý je i pohled nekuřáků a odborné veřejnosti na užívání e-cigaret. Pokud uživatel e-cigarety zkonzultoval své rozhodnutí přejít na elektronickou náhražku se svým praktickým lékařem, ten jeho rozhodnutí v 88 % podpořil. 54 % nekuřáků má také o elektronických cigaretách a jejich uživatelích lepší mínění než u klasických tabákových produktů. Pouze 7 % dotázaných považuje elektronické cigarety za škodlivější než tabák. Zároveň by ovšem 67 % z oslovených nekuřáků podpořilo zákaz používání elektronických cigaret v prostorách, kde se nesmí kouřit.

UFC obavy nekuřáků z elektronických cigaret částečně chápe a souhlasí, že účinky na zdraví stále nejsou dokonale prozkoumané. Na druhou stranu, to, že se do organismu kuřáků z e-cigarety uvolňuje méně škodlivých látek, je podle ní zřejmé, elektronická cigareta se také osvědčila jako pomůcka při odvykání. Případný zákaz používání elektronických cigaret na veřejnosti se jí tedy příliš nelíbí, zejména proto, že by takové rozhodnutí postavilo e-cigarety nepříliš spravedlivě na úroveň klasických cigaret.
 

Související články