poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za aféru Takata nesou odpovědnost i automobilky

30.5.2017

Výrobci aut se u floridského soudu dohodli na smírném řešení s pozůstalými a poškozenými v aféře vybuchujících airbagů značky Takata. Na kompenzacích se musejí podílet i automobilky Toyota, BMW, Mazda a Subaru. Jejich zástupci o nebezpečnosti používaných airbagů věděli již několik let předem, nijak však nezasáhli. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist. 

Celková částka určená na odškodnění obětí a zavedení efektivnějších programů výměny vadných airbagů činí více než 550 milionů amerických dolarů. Více než polovinu této částky, 278 milionů, zaplatí Toyota, 131 milionů poskytne BMW, 75,2 milionů Mazda a 68,2 milionů Subaru. Jedná se o automobilky, v nichž se nacházelo nejvíce airbagů značky Takata.

Kompenzační programy se týkají zejména servisních prohlídek, finančního odškodnění motoristů, kteří mají ve voze nebezpečný airbag, a také programu dočasného poskytnutí náhradních vozů. Část peněz půjde na další informační kampaň, která by měla mezi motoristy zvýšit povědomí o riziku spojeném s nebezpečnými airbagy Takata.

Airbagy Takata mohly vybuchovat při vyšších teplotách a vzdušné vlhkosti a následně zasypat kabinu kovovými šrapnely. Na vině byl nestabilní hnací plyn dusičnan amonný, který byl navíc do airbagů doplňován bez přístrojové kalibrace. Většina automobilek, které ve svých vozech airbagy Takata používaly, měla již před vypuknutím aféry minimálně varovné signály o potenciálním nebezpečí. Výrobci se ovšem rozhodli je ignorovat.

Na konci aféry tak zůstalo minimálně patnáct mrtvých a stovky zraněných, do servisu muselo zamířit více než 34 milionů vozů určených pro americký trh.
 

Související články