poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Německé soudy považují předražování zámečnických služeb za lichvu

30.5.2017

Problémy se zámečníky, kteří neúměrně předražují své služby, jsou i v Německu. Zdejší spotřebitelé si to však nenechávají líbit a obracejí se na soud, kde zpochybňují účtované částky. O těchto případech píše spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW).

SW informuje o případě muže z Dolního Saska, který si přivolal zámečníka, s nímž se předem nedohodl na ceně. Výsledná suma za provedenou službu ve výši 308 euro pak zákazníka přímo šokovala.

Rozhodl se proto obrátit na místní soud a ten rozhodl v jeho prospěch. Zámečník se dopustil neoprávněného navyšování ceny v takové míře, že to německý soud i profesionální svaz kovořemeslníků (BMV) považovaly za lichvu. Spotřebiteli se tak vrátilo celých 196 euro. BMV totiž stanovuje průměrnou cenu za výjezd a práci v odpovídajícím rozsahu na 112 euro, z čehož na práci připadá 76 euro.

Nutno dodat, že zmíněná částka 76 euro neplatí jako pevně daná, kterou řemeslníci nesmí překročit. Pravidla BMV považují za nepřiměřené navýšení pouze situaci, kdy řemeslník vyžaduje částku dvojnásobnou a vyšší oproti průměrně stanovené ceně. Do této ceny se také nepočítají platby za materiál, noční pohotovost a výjezdy.

Pravidlo o výjezdech, ovšem neplatí pro některé společnosti, jež klamaly s dostupností a polohou sídla. Ačkoliv směrovací i telefonní číslo uvedené v kontaktech odkazovalo na nedaleké okolí, přivolaný zámečník si naúčtoval stokilometrový výjezd. Německé úřady podobným vynalézavým zámečníkům již nechaly odpojit mnoho „lokálních“ telefonních čísel, která sloužila pouze pro přesměrování hovoru.

SW proto radí se se zámečníkem dohodnout na přibližné ceně předem. V případě neúměrně vysoké ceny pak doporučuje zavěsit a zkusit služby jiné společnosti. V případě, že by byl zákazník nucen platit příliš vysokou částku, neměl by se bát obrátit na soud.

Podobné potíže hlásí i nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond, kde se množí stížnosti zejména na dvě největší zámečnické společnosti Nood24 a Slotenmaker-sleutenmaker. Jejich pracovníci předražují výjezdy, cenu práce i vložek. Navíc mají tendenci odvrtávat zámek i v případě, že dveře jsou pouze zabouchnuté a šly by snadno otevřít šetrnějším způsobem.
 

Související články