poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Altroconsumo varuje před rtutí v mase dravých ryb

31.5.2017

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo varuje před obsahem nebezpečné organické rtuti a jejích sloučenin v mořských dravých rybách. Konzumace jejich masa je nevhodná zejména pro děti a těhotné ženy.

Rtuť se v dravých rybách vyskytuje nejčastěji ve formě methylrtuti. Tato sloučenina je bohužel zároveň i nejnebezpečnější formou rtuti, jež se ve volné přírodě vyskytuje. Hromadí se zejména v červených krvinkách a mléčných žlázách. Výzkumy přitom potvrzují, že methylrtuť poškozuje plod. Negativní účinky se týkají zejména vývoje mozku a hormonální soustavy.

Nejvíce methylrtuti se vyskytuje ve velkých dravých rybách a parybách, tedy takových rybách, jaké jsou na vrcholu potravinového řetězce. Typickými příklady jsou třeba žralok, mečoun, mořská štika či tuňák. Altroconsumo uvádí, že i dospělý člověk by neměl konzumovat více než jednu porci takového masa týdně, pro děti a těhotné ženy je pak zcela nevhodné.

Naopak maso z menších býložravých ryb či takových ryb, které jsou v prostředku potravního řetězce, je většinou nezávadné. Těhotné ženy tak mohou bez obav konzumovat například lososy, pstruhy, mořského vlka, sardinky, makrely či pražmu.

Speciálním případem je pak tuňák v konzervě. Maso v konzervách podle Altroconumo pochází většinou z mladších a menších ryb, koncentrace rtuti je v něm nižší než v čerstvých filetách či sushi. I v tomto případě italská organizace radí těhotným ženám ostražitost.

Nejvíce rtuti obsahuje maso tuňáka křídlatého, známého také jako tuňák bílý či albacore. Na druhém místě je pak podle staršího průzkumu americké spotřebitelské organizace Consumer Reports tuňák žlutoploutvý, jehož chuťově výraznější maso se používá zvláště v sushi.

Nejbezpečněji konzumovaným pravým tuňákem je pak tunec pruhovaný, i ten se však nachází v přibližně stejné kategorii rizika jako konzervovaný tuňák.
 

Související články