poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vzorek krému zdarma se prodraží i v USA

2.6.2017

Nepoctivci stále používají trik se vzorkem zdarma, jehož objednáním se spotřebitel upíše k odběru předraženého zboží, který je obtížné ukončit. Nedávno se o tom přesvědčila jedna čtenářka spotřebitelského serveru Consumerist, již zaujala nabídka pleťových krémů.

Nejmenovanou Američanku upoutala reklama na sociální síti Facebook, která slibovala vzorek denního a nočního krému proti vráskám Brio jen za poštovné. Stránky prodejce vypadaly profesionálně a lákavě, stejně tak i fotografie, které ukazovaly obličej figurantky před nanesením a po něm.
Objednávkou balíčku za pět dolarů poštovného ovšem zákaznice automaticky souhlasila s obchodními podmínkami prodejce. V nich stálo, že pokud zkušební balíček do 14 dnů nevrátí, zavazuje se ke každoměsíčnímu odběru balíčku kosmetiky za více než 100 dolarů plus poštovné a balné. Celkově si tak obchodník z jejího účtu strhl 1300 dolarů, tedy bezmála 31 tisíc korun českých.

Ženě se po několika měsících podařilo odběr zrušit, banka jí dokonce navrátila část peněz, jež si prodejce neoprávněně strhnul z jejího účtu. Ne každý však musí mít takové štěstí, proto se rozhodla podělit o svůj příběh s dalšími čtenáři serveru Consumerist.

Zajímavostí je, že nepoctivé praktiky obchodníka nekončily jen u prodejního modelu. Použité fotografie, jež byly vydávány za ilustraci účinků krému, ve skutečnosti ukazovaly ženu před zákrokem botulotoxinem a po něm.

Consumerist spotřebitelům radí, aby se podobným nabídkám na vzorek zdarma vyhýbali, a to nejen u produktů, jež slibují zázračné účinky. V obchodních podmínkách se často skrývá klauzule na principu opt-out, která zájemce o zboží nutí k dalšímu placenému odběru zásilek. Mnoho zkušeností mají s podobnými pochybnými společnostmi i čeští spotřebitelé. Například se jedná o švýcarskou společnost Westerfield, jejíž telemarketéři nabízejí holítka či ponožky zdarma. Skutečnost, že využitím této nabídky se spotřebitel zavazuje k odběru dalších zásilek tohoto zboží, však zamlčují. Stížnosti českých spotřebitelů si můžete přečíst na stránkách naší služby pro smírné řešení sporů VašeStížnosti.cz .
 

Související články