poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na padělky retro nábytku

6.6.2017

Poptávka po kvalitním starém nábytku od proslulých designérů stoupá. Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir ovšem upozorňuje, že na trhu je také spousta více či méně zdařilých padělků. Některé společnosti také využívají šedé místo na trhu a vyrábějí repliky nábytku, na jejichž design vypršela autorská práva.

Mezi zájemci o starý nábytek je nejžádanější ten, který navrhli známí designéři jako Le Corbusier, Jean Prouvé či Arne Jacobsen. Zatímco dříve se Francouzi designového nábytku z třicátých až šedesátých let zbavovali, dnes se dostal znovu do módy. Před dvěma lety se na aukci vydražil poměrně všední jídelní stůl z nejmenované francouzské univerzity za 1,29 milionu euro. Tento kus nábytku totiž navrhl zmiňovaný Jean Prouvé, navíc nesl i autorův podpis.

Jednoduchý a poměrně strohý nábytek představuje lákavou kořist pro výrobce a prodejce padělků napříč všemi sférami. Málokoho tak asi překvapí, že na internetu je možné koupit padělky pocházející z čínské provenience za pár desítek euro. V květnu letošního roku v Paříži také začal proces s jedním z předních francouzských prodejců starožitností Éricem Touchaleaumem. Žaloba ho viní z toho, že po několik let vědomě zásoboval aukční domy padělaným starožitným nábytkem.

Sběratelé si také stěžují, že trh je přeplněný kusy nábytku, na nichž je původní jen nepatrná část. Zbytek byl totiž nahrazen při restaurování novými neautentickými díly.

Co se týče výrobců replik a padělků, situace na trhu je značně rozmanitá. Na jedné straně stojí zmíněné „křesla od Corbusiera“ z Aliexpressu, prodávané v zásilkách po třech tisících kusech, na druhé pak oficiální limitované edice novovýroby podle starých plánů s posvěcením dědiců autorských práv.

UFC zmiňuje ještě jeden speciální případ, jímž je společnost Voga. Tento výrobce vyrábí nábytek ve stylu mistrů třicátých až šedesátých let, konkrétně výrobky designérů, kteří jsou po smrti více než 25 let. Na taková díla totiž vypršela autorská práva na britských ostrovech, kde výrobce sídlí. Z hlediska zákona se tak pohybují v šedé zóně, jelikož pro zbytek Evropské unie platí odlišná pravidla, autorská práva většinou vyprší až 70 let po smrti designéra. To se Voga snaží obcházet tvrzením, že prodává nábytek „ve stylu“ starých designérů. Francouzskému zájemci o repliku nábytku ale stále hrozí, že jeho objednávka bude zabavena na hranicích jako padělek.

UFC se nelíbí některé prvky marketingu společnosti. Výrobce na svých stránkách slibuje vysoce kvalitní a ručně vyráběný nábytek. Jednotlivé díly, z nichž je nábytek sestaven, jsou vyráběny v asijských zemích na pásu a v nepříliš vysoké kvalitě. Nábytek od Vogy je tak sice výrazně levnější než od konkurentů s certifikátem, odolností a kvalitou zpracování však tyto výrobky příliš neoplývají.
 

Související články