poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzi žalují nepoctivého prodejce repasovaných telefonů

9.6.2017

Vysoké ceny nových chytrých mobilních telefonů nutí některé spotřebitele ke koupi repasovaných kusů. Mezi prodejci telefonů po opravě se ovšem najdou i nepoctivci. Svědčí o tom zkušenosti francouzských spotřebitelů s e-shopem MyMobileStore.fr. Na jeho provozovatele se chystá hromadná žaloba.

MyMobileStore má velmi špatnou pověst. Ceny repasovaných přístrojů byly sice lákavé, jejich kvalita ovšem nízká. Podle spotřebitelské organizace UFC Que Choisir nebyly vzácností ani případy, kdy spotřebitel obdržel přístroj, který hned po rozbalení či krátce poté přestal fungovat. Jedné spotřebitelce se zakoupený iPhone 5C rozbil již po měsíci. V montpellierském Apple Store se pak dozvěděla, že se podle sériového čísla jedná o výrobní prototyp, který se vůbec neměl dostat na trh.

Provozovatelé e-shopu z Hongkongu sice v e-mailech slibovali nápravu a rychlé vyřízení reklamace, ovšem nestalo se tak. Spotřebitel, který od nich vyžadoval zaslání náhradního telefonu, se dočkal pouze ujištění, že přístroj je již na cestě. Obchodník mu ovšem odmítl poskytnout číslo balíčku pro sledování zásilky a zákazník se telefonu nedočkal. Podobné jsou i zkušenosti organizace UFC. První telefon, který si redaktoři objednali na vyzkoušení, přestal fungovat do měsíce od koupě, druhý pak vůbec nedorazil.

Již před několika týdny přestali provozovatelé e-shopu na urgence zákazníků reagovat, začátkem června pak stránky obchodu úplně přestaly fungovat. Na provozovatele se nyní mezi Francouzi chystá hromadná žaloba. Tu ovšem komplikuje prostý fakt, že nepoctivý obchodník sídlí v Hongkongu.

UFC proto zájemce o repasovaný telefon varuje, aby nenakupovali u podezřelých obchodníků. Poznají se například podle strojově přeložených popisků u přístrojů a podobně neohrabané reklamy na sociálních sítích, velmi nízkých cen a chybějících údajů o dodavateli či přístrojích samotných.
 

Související články