poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nespoléhejte na internet, když jde o zdraví

13.6.2017

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje nezodpovědnost lidí, kteří internet vnímají jako dostatečný zdroj informací o svém zdraví. Její pokus prokázal, že i vyhledávání diagnózy podle jasných symptomů nemoci má vážné nedostatky. Přibližně v pětině případů se pokusné osoby dostaly ke zcela nesmyslným výsledkům.

116 pokusných osob dostalo zadání se symptomy, jež jsou vlastní syndromu karpálního tunelu. Mezi nimi byly například třes, mravenčení a bolest prstů, svalová slabost i bolesti v celé ruce. S těmito symptomy měli účastníci na internetu zjistit svou diagnózu. V pětině případů se i se správně zadanými symptomy dostali průzkumníci k naprosto nesmyslným diagnózám. Ty čítaly vše možné, od tenisového lokte až po Parkinsonovu chorobu.

Podle průzkumu Consumentenbond 80 % dotazovaných Nizozemců používá internet jako zdroj informací o svém zdraví, 57 % pak využívá rady z internetu k léčbě svépomocí. Pouhá jedna třetina se však před samoléčbou či změnou životního režimu jde poradit s lékařem.

Jak ukazují průzkumy, internet není vždy tím nejlepším zdrojem informací o nemocech a možnostech léčby. Dojít se správnými vstupními údaji ke zcela chybné diagnóze není vůbec obtížné. Vždy je tak lepší se o svých obtížích poradit s lékařem.

Na internetu se také vyskytuje velké množství šarlatánů, kteří nabízejí neúčinné či dokonce nebezpečné všeléky. Jejich nabídka je pestrá, od různých skutečně přírodních a domněle přírodních extraktů až po životu nebezpečné způsoby léčby, jako je například CDS/MMS. V tomto případě se jedná o bazénovou chemii vydávanou za lék na takřka veškeré choroby lidstva. Účinná látka chloritan sodný je ovšem žíravinou, která je krajně nebezpečná pro vnitřní i vnější použití. Před léčbou pomocí CDS/MMS varovaly vládní i nevládní organizace po celé Evropě.
 

Související články