poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uživatelé nechtějí, aby jejich data sloužila k personalizaci reklamy

14.6.2017

Průzkum mezi německými spotřebiteli ukazuje, že se při platbách přes internet často obávají, jak bude zacházeno s jejich osobními údaji. Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC by velká část raději platbu zrušila, než aby poskytla své osobní údaje k personalizaci reklamy.

BEUC cituje průzkum, který se týká online plateb přes PayPal a podobné služby. 34 % dotazovaných uvedlo, že by platbu stornovalo, pokud by věděli, že zadané osobní údaje budou použity k personalizaci reklamy či k úpravě cen výrobků v e-shopech. 30 % spotřebitelů by také odmítlo používat služby podobných „elektronických peněženek“, pokud by jejich osobní údaje byly využity k vytváření profilů nakupujících.

Internetoví uživatelé jsou podle BEUC ostražití a nedůvěřiví, co se týče zpracovávání jejich osobních dat. Objem obchodu přes internet však podle očekávání ekonomů v příštích letech nadále poroste. Otázka osobních dat a personalizace služeb je tak v současné době jednou z nejdůležitějších.

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats na tento trend nedávno reagovala spuštěním kampaně pod názvem „Nechejte nám naše data“, která si klade za cíl zlepšit postavení spotřebitelů vůči provozovatelům služeb a aplikací. Spotřebitel by měl mít podle Test-Achats lepší přehled o tom, kdo a za jakým účelem jeho data zpracovává. Navíc by měl mít i nárok na část zisku z transakcí s jeho osobními údaji.
 

Související články