poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za letošní rok v amerických letadlech shořelo již 17 lithiových baterií

16.6.2017

Americké aerolinky hlásí, že počet případů, kdy na palubě či v zavazadlovém prostoru vybuchl či shořel přístroj napájený baterií typu Li-Ion, se příliš nesnižuje. Podle serveru Consumerist se za prvních pět měsíců letošního roku jednalo o 17 případů.

Z celkových 17 případů se lithiové baterie vzňaly čtyřikrát v zavazadlovém prostoru a třináctkrát na palubě letadla. Několik letů muselo kvůli těmto komplikacím nouzově přistát. V mnoha případech nastaly potíže s hořlavými či vybuchujícími bateriemi ještě před startem.

V jednom případě se jednalo o krabici s notebooky, která při nakládání spadla na zem. Následně se z ní začalo kouřit a její obsah se nebezpečně zahříval. Jindy letištní personál při nakládání zavazadel zjistil, že se z jednoho batohu kouří. Na vině byla vadná baterie ve fotoaparátu. Jindy se při odbavování odhalilo zavazadlo, ze kterého stoupal dým. To obsahovalo lithiové akumulátory do vrtačky, které přišly do styku s kabelem od notebooku, jež byl pod napětím. Došlo tak ke zkratu.

Počet podobných případů stoupá. Za celý rok 2014 bylo v USA zaznamenáno pouhých 9 případů, kdy se baterie za letu vzňala, o rok později to bylo již 15 případů. V minulém roce pak počet pohotovostí kvůli vybuchujícím bateriím na palubě či v zavazadlovém prostoru stoupl na 31. Na vině byly zejména hoverboardy a chytré telefony Samsung Galaxy Note7. V obou případech se jednalo o dobře známé aféry, které skončily stažením výrobků z trhu.

V poslední době se uvažuje o omezení či dokonce zákazu převozu zařízení s lithiovými bateriemi leteckou přepravou. Tento zákaz již existuje na několika linkách mezi USA a africkými a arabskými zeměmi. Dlouhodobě stoupající počet případů ukazuje, že riziko skutečně existuje. Americká vládní agentura Consumer Product Safety Comission volá po tom, aby se zvýšily současné bezpečnostní standardy pro baterie typu Li-Ion.
 

Související články