poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský parlament vyjádřil podporu delší životnosti spotřebičů

21.6.2017

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu v průběhu června letošního roku podpořil boj proti plánovanému zastarávání spotřebičů. Navrhovaná opatření se týkají zejména délky záruky, dostupnosti náhradních dílů a softwarových aktualizací pro chytré telefony a spotřebiče. Podle Evropské organizace spotřebitelů BEUC je však výsledné stanovisko výboru příliš měkké.

Podle spotřebitelské organizace někteří poslanci a poslankyně přišli s velmi ambiciózními návrhy, ty se však nepodařilo do stanoviska výboru promítnout. Například z plánovaného zakotvení lepší a dlouhodobější dostupnosti náhradních dílů pro spotřebiče se stalo pouhé doporučení pro výrobce. Velká část spotřebičů přitom podle BEUC končí na smetišti právě z důvodu špatné dostupnosti náhradních dílů.

Členové výboru rovněž zůstali pouze u deklarace podpory v případě softwarových aktualizací pro chytré telefony a spotřebiče. Zde volají po větší transparentnosti procesu vývoje, příslib aktualizací pro majitele starších chytrých telefonů se ovšem vytratil.

BEUC připomíná, že v původních plánech bylo i prodloužení záruky na některé druhy spotřebního zboží, které zákazníci používají po delší dobu. Spotřebitelé totiž očekávají, že jim budou takové výrobky sloužit déle než jen dva roky. Právní předpisy by tak měly odrážet jejich očekávání a také zamezovat současnému plýtvání zdroji pro výrobu tohoto zboží.

Evropská spotřebitelská organizace ovšem stanovisko výboru nezavrhuje. Oceňuje alespoň to, že otevírá diskuzi o důležitém a doposud přehlíženém tématu. Může přinejmenším sloužit jako pomůcka či inspirace pro vytváření nové legislativy v jednotlivých členských státech Evropské unie či při přípravě legislativních návrhů Evropskou komisí. V neposlední řadě BEUC nevylučuje, že se parlamentní výbor k problematice ještě vrátí a navrhovaná opatření se promítnou do některého z jeho budoucích stanovisek.
 

Související články