poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čtvrtina letů do Británie má zpoždění

23.6.2017

Britskou spotřebitelskou organizaci Which? zajímalo, které aerolinky nejvíce trpí na zpoždění letů. S pomocí dat, která získala od vládního regulátora Civil Aviation Authority, zjistila, že rozdíly mezi nízkonákladovými a klasickými leteckými společnostmi nejsou příliš velké.

Podle dat z britských letišť, která měla Which? k dispozici, má na příletu zpoždění celá čtvrtina letů. Nejhorší je situace u kanadských aerolinek Air Transat, kdy včas, tedy maximálně 15 minut po čase ohlášeného příletu, dolétlo jen 55 % letadel. Podobně nespolehliví jsou i dopravci Icelandair s 56 % a Norwegian Airlines se 60 %. Naopak mezi nejspolehlivější patří nizozemský přepravce KLM s 88% dochvilností, Quatar Airways s 86% a španělská společnost Iberia s 84 %.

Zajímavá byla i situace u nízkonákladových společností. Mezi desítkou nejdochvilnějších přepravců se umístil i maďarský WizzAir s 81 % včasných příletů a britský Flybe s 82 %. Poměrně dobře z pozorování vyšla i největší nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Na chvostu tabulky se naopak umístily nízkonákladové společnosti Vueling a Easyjet s 66 a 65% spolehlivostí.

Kompletní tabulku realizovaného porovnání najdete na webových stránkách britské spotřebitelské organizace Which?.

Pasažéři letadel, která přistávají na území Evropské unie s tříhodinovým a větším zpožděním, mají nárok na odškodnění. Toto odškodnění se netýká jen financí, dále mají nárok na jídlo a pití a v případě potřeby i na ubytování. Mnozí přepravci však zanedbávají nejen svou povinnost odškodnit pasažéry, ale i poskytnout jim potřebné informace o možnosti tohoto odškodnění. Často je schovávají do hloubi obchodních podmínek či na obtížně přístupná a neintuitivní místa na svých internetových stránkách.
 

Související články