poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stiftung Warentest radí, jak na mravence

26.6.2017

Po letošní dlouhé zimě se příroda již plně probudila. To však s sebou přináší i některé nepříjemnosti, jako je rojení mravenců a jejich cestičky skrze zdi domů. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) proto radí, jak se nevyžádaných návštěvníků zbavit.

Mravence přitahuje vůně potravin. Aby se za nimi dostali, dokážou se protáhnout i tou nejmenší skulinkou. Některé druhy si navíc nevystačí jen s pleněním spižírny, ale po cestě za vytouženým cukrem ničí i dřevěné trámy či dokonce izolaci elektrických kabelů.

SW proto radí všímat si potenciálních cestiček a ucpat je silikonovou pěnou či jiným izolačním materiálem. Někdy však ani to nestačí. SW proto doporučuje využít citlivý čich mravenců proti nim. Některé vůně, jako levandule, hřebíček, citron či ocet, nežádoucí lezoucí hmyz odpuzují, stačí je tedy nastražit okolo skulin či zápraží.

Pokud se mravenci usídlí v záhoně, tak i pro tento případ má organizace radu. Stačí vzít starý hrnec či kyblík, naplnit jej zeminou, hoblinami či hrabankou a umístit jej dnem vzhůru na mraveniště. Jakmile se mravenci přestěhují, stačí nádobu s mraveništěm přemístit tam, kde nepřekáží. Pro urychlení mravenčího stěhování doporučuje SW zeminu promíchat s cukrem.

Obtížnější situace nastává, pokud se mravenci usídlí na balkoně či v květináči. V takovém případě je vhodné mraveniště několikrát za sebou vytopit. Je velmi pravděpodobné, že mravenci se po opakované „povodni“ raději rozhodnou pro změnu bydliště.

Další tip pro ty, kteří nechtějí používat insekticidy, zní: smíchejte cukr s jedlou sodou. Mravenci, kteří se nažrali sody, se rozpínají a praskají.
Pokud ani toto nezabere, pak teprve je podle SW čas na insekticidy. Spotřebitelská organizace ovšem doporučuje všímat si jejich šetrnosti k životnímu prostředí. Pokud dojde k velké mravenčí kalamitě či jsou v domě nebo bytě malé děti, SW doporučuje pozvat si odborníka. Zvláště v druhém případě by se majitel nemovitosti vůbec neměl pouštět do manipulace s chemickými látkami.