poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Osobní data cestujících v San Franciscu sleduje Velký Průvodčí

27.6.2017

Nespokojení cestující se soudí s provozovatelem městské hromadné dopravy v San Franciscu BART. Nelíbí se jim totiž, že oficiální aplikace, která slouží kromě jiného pro nákup elektronických jízdenek, sbírá o uživatelích citlivá data včetně unikátního čísla telefonu IMEI.

Aplikace pro Android sanfranciského systému městské hromadné dopravy umožňuje majitelům chytrých mobilních telefonů nakupovat jízdenky online, vyhledávat spojení, případně si nastavit upozornění na blížící se spoj.

Jak samotný BART, tak vývojáři aplikace, společnost Elert, ovšem podle mnohých cestujících překračují pravidla pro vývojáře stanovená společností Google a o uživatelích sbírají takřka veškerá osobní data. Aplikace nejenže sleduje uživatelův pohyb pomocí GPS, její vývojáře a provozovatele zajímají i další osobní data a také veškerá unikátní identifikační čísla, včetně výrobního čísla telefonu IMEI. Právě sledování poslední položky však Google ve svých doporučeních pro vývojáře zapovídá.

Skupina nespokojených uživatelů aplikace proto podala žalobu jak na společnost Elert, tak na provozovatele systému městské hromadné dopravy BART. Nelíbí se jim, že sesbíraná osobní data mohou sloužit pro dokonalou identifikaci uživatelů, a že usnadňují spojení předchozích údajů dohromady do jednoho profilu.

Jak vývojáři, tak provozovatel městské hromadné dopravy se však brání, že sběr osobních dat je ve zmíněném rozsahu v základním nastavení aplikace vypnutý. Uživatel musí dát se sledováním pomocí GPS výslovný souhlas a možnost v menu zapnout. Ohledně IMEI se však nevyjádřili.

Případ vzbuzuje mezi cestujícími oprávněné obavy o bezpečnost jejich dat. Není to tak dlouho, co byl systém pro vydávání jízdenek napaden hackery a zablokován do vyplacení výkupného. Pikantností tohoto případu z konce minulého roku bylo, že se nejednalo o cílený útok. Automatizovaný program hackerů pouze náhodně vyhledával nejhůře zabezpečené platební brány.
 

Související články