poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Volkswagen vydává běžnou záruku za nadstandard

30.6.2017

Evropská spotřebitelská organizace BEUC kritizuje automobilku Volkswagen za reklamní tvrzení o nadstandardní záruce na opravu vozů, kterých se týká aféra dieselgate. VW ve skutečnosti nedělá nic více, než jsou jeho zákonné povinnosti.

VW se ve svých propagačních materiálech chlubí nadstandardní zárukou na servisní opravu vozů, v nichž se vyskytovalo takzvané defeat device, tedy zařízení pro ošálení testu vypouštěných emisí. Motoristům nabízí dvouletou záruku pro případ, že by s vozem nebyli po opravě spokojeni.

BEUC ovšem poukazuje na to, že VW v tomto případě dělá přesně to, co mu právní předpisy nakazují a ani čárku navíc. Povinností výrobce či prodejce je zajistit, aby oprava vozu nezhoršila jeho jízdní vlastnosti či spotřebu paliva. V případě, že by se vlastnosti vozu po návštěvě servisu objektivně zhoršily, je povinností VW poskytnout možnost další bezplatné servisní opravy, která by měla vzniklé potíže vyřešit.

Podle BEUC se jedná o reklamu na samozřejmost. Navíc to podle ní také vypadá, jako by se VW snažil vyvléknout z finanční kompenzace pro evropské motoristy. Zatímco ten, kdo si koupil dieselový Volkswagen na americkém kontinentě, získal nárok na odškodnění již dříve, evropští majitelé vozidel této značky si musí vystačit jen s bezplatnou opravou. Tuto skutečnost BEUC opakovaně kritizovala již v minulosti.
 

Související články