poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Džusy škodí zubům více než limonády

7.7.2017

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond si nechala provést laboratorní testy 25 různých druhů nápojů s cílem zjistit, které z nich nejvíce přispívají k erozi zubní skloviny. Nejhorší pro zuby jsou podle ní džusy a energetické nápoje.

Za škodlivost energetických nápojů i jablečného a pomerančového džusu může zejména kombinace vysokého obsahu cukru a organických kyselin, například kyseliny citronové. V případě energetického nápoje nepomáhá ani to, že je většinou sycený oxidem uhličitým. Pomerančový džus zase zubům škodí bez ohledu na to, jestli se jedná o čerstvý či kupovaný nápoj z tetrapacku.

Oba nápoje dopadly v testu hůře než leckdy démonizovaná Coca-Cola. Ta se umístila až v druhé nejhorší kategorii společně třeba s tonikem či průmyslově vyráběným ledovým čajem.

Ve střední kategorii nápojů, které k erozi zubní skloviny přispívají jen mírně, se objevilo například nealkoholické pivo, sycená voda s příchutí i bez ní či podmáslí.

Někoho možná překvapí, že mezi nápoje, které k erozi zubů nepřispívají, patří kromě mléka či čisté vody i káva. Ta zuby pouze barví, neobsahuje však látky, jež by poškozovaly zubní sklovinu. V podobné kategorii se umístilo i prodávané čokoládové mléko.

Consumentenbond podotýká, že za erozi zubní skloviny ovšem zdaleka nemohou jen nápoje. Jedná se o kombinaci faktorů, jakými je kromě pití i strava, životní režim či dodržování hygieny. Připomíná také, že rozumná konzumace nápojů z nejhorší kategorie neškodí.
 

Související články