poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Změna pravidel pro testování vozů je podle spotřebitelských organizací příliš měkká

14.7.2017

Mnohé evropské spotřebitelské organizace kritizují postup evropských činitelů při zpracovávání a přijímání legislativy, která by měla zabránit dalším aférám, jakými byly podvody automobilky Volkswagen při měření emisí, tedy takzvaná dieselgate.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC i její členská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) chválí některé změny, které se podařily Radě ministrů pro konkurenceschopnost prosadit. Nově se do problematiky testování vozů na spotřebu paliva a emise bude moci více zapojit i Evropská komise. Zvýší se také počet testovaných vozů na alespoň jeden za každých 50 tisíc uvedených na trh.

Evropským činitelům se ovšem zdaleka nepodařilo prosadit veškeré svoje návrhy. Neprošla například možnost pokutovat výrobce za podvádění při testování, a to až do částky 30 tisíc euro za jeden vůz, u něhož se v laboratoři prokáže přítomnost „defeat device“ či jiného prvku pro ošálení testovacích metod. Podle ZPS i BEUC je taková pokuta spíše symbolická, podle Rady ministrů pro konkurenceschopnost by však byla obtížně vymahatelná.

Nepodařilo se ani přerušit penězovody mezi výrobci a laboratořemi, v nichž probíhá testování vozidel. Změny předpisů sice stanovily výrobcům aut platit laboratoře prostřednictvím Evropské komise, existuje však stále i možnost přímé platby. Přímé spojení mezi laboratořemi a automobilkami přitom vede k jasnému střetu zájmů. Ten by přitom bylo možné snadno odstranit v případě, že peníze by proudily výlučně přes Komisi.

ZPS i BEUC tak v tuto chvíli považují kompromisní podobu změn pravidel testování za neefektivní a částečně i protispotřebitelskou. Bez možnosti pokutovat výrobce za podvody odhalené při testování a bez transparentních vztahů mezi automobilkami a laboratořemi se současná situace na trhu bude napravovat jen velmi těžko.
 

Související články