poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na zavirované antivirové aplikace

19.7.2017

Útoků na chytré mobilní telefony neubývá. Někteří autoři virů se rozhodli využít obav uživatelů a škodlivý kód ukrývají do programů, které se tváří jako antiviry. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist a odborníci na internetovou bezpečnosti ze společnosti RiskIQ.

Consumerist cituje společnost RiskIQ, která se zabývá bezpečností na internetu. V jejím průzkumu zaměřeném na aplikace pro operační systém Android na Google Play se ukázalo, že z 508 dostupných antivirových aplikací jich 55 obsahovalo škodlivý kód. Metoda, při níž se virus maskuje za antivirový program, je dobře známá a autoři škodlivého software ji používají již více než deset let. Přesný název pro takový software je „malware“.

Autoři malware využívají strachu z aktuálních medializovaných hrozeb. Část malwareových aplikací například slibovala ochranu před ransowarem WannCry. Obávaný ransomware ovšem chytré telefony nikdy nenapadal, cílil zejména na klasické počítače s neaktuálním operačním systémem Windows 7.

Politika Google ohledně aplikací dostupných v obchodu Google Play není tak striktní jako u Apple Store, škodlivé aplikace mohou do obchodu proklouznout poměrně snadno. Aplikace v Google Store ovšem procházejí kontrolou, Google průběžně zavirované či jinak rizikové programy odstraňuje.

RiskIQ chválí Google za červnové spuštění programu Android Excellence. V jeho rámci budou některé z nejkvalitnějších aplikací opatřeny doporučením přímo od společnosti Google. Uživateli tak kromě jiného pomohou rozeznat kvalitní antivirovou aplikaci od malwaru. Přístupový práh pro nezávislé vývojáře do Google Store se ovšem nezvýší.

Consumerist i RiskIQ na závěr článku čtenářům doporučují, že pokud se chtějí vyhnout virům, neměli by stahovat aplikace z podezřelých zdrojů, ale raději se držet Google Store. V popisu aplikace by si měli všímat překlepů a gramatických chyb. Důvěryhodné nejsou ani ty aplikace, u nichž je uveden kontakt na vývojáře na volně dostupném hostingu místo adresy typu x@jmenospolecnosti.com.
 

Související články