poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

ČOI zajistila tisíce padělků, nejčastěji se falšuje Adidas

20.7.2017

Padělané zboží je stále se opakujícím problémem, který způsobuje vrásky výrobcům a klame spotřebitele. Česká obchodní inspekce se proto při svých kontrolách v prvním čtvrtletí letošního roku zaměřila na dodržování některých práv duševního vlastnictví. A zjistila mnohá pochybení.

Podle zákona o ochraně spotřebitele je zakázáno nejen prodávat, ale i skladovat výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněně užívat chráněné označení.

Z provedených 490 kontrol inspekce zaznamenala 81 případů, při nichž bylo prodáváno či skladováno padělané zboží. Inspektoři zabavili dohromady 6294 padělků v celkové prodejní hodnotě originálů 16 202 388 korun. Mezi zabavenými produkty se nejčastěji vyskytovaly nosiče s audio-vizuálním obsahem, sluneční brýle, hodinky, kryty na mobilní telefony, ale také hračky, oblečení a obuv. Největší podíl v zabaveném zboží měla ochranná známka Adidas, objevily se též falzifikáty ochranných známek Pokémon Wizards, Minecraft či Chanel.

V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2016 se počet zjištění padělaného zboží mírně zvýšil, a to přibližně o tři procenta. Jako obvykle bude zabavené zboží po pravomocném rozhodnutí zničeno nebo využito k humanitárním účelům.

Za zjištěná porušení právních přepisů při provedených kontrolách uložila inspekce celkem 437 pokut v hodnotě 3 543 000 korun.
 

Související články