poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak přesvědčit seniora k nákupu drahého filtru?

26.7.2017

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo si posvítila na některé praktiky podomních prodejců nabízejících domácí filtry na vodu. Ceny nabízených přístrojů se pohybují okolo 3000 eur (zhruba 78 000 Kč) a jejich hlavním úkolem má být filtrace vody nebo minerálky. Jakými argumenty vás zasypou, když prodejce vpustíte přes práh?

V Itálii obchodníci vyhlíží své potenciální zákazníky v lékárnách a snaží se domluvit schůzku u nich doma. Ta bývá prezentována jako nezávazná ukázka a prodejci při ní s pomocí různých chemických pokusů dokazují, že voda v domácnosti není dobrá a potřebuje vylepšit právě nabízeným přístrojem. Zástupci italské spotřebitelské organizace se se skrytou kamerou přímo několika takových předváděcích návštěv zúčastnili a zdokumentovali je.

Obvykle prodejci používají k oblomení zákazníků několik hlavních argumentů. Například, že vodní kámen může způsobovat vápnění cév; z plastových lahví se do minerálky uvolňují škodlivé látky; dusičnany ve vodě jsou karcinogenní; převařením vody se škodlivé látky jen zahušťují, nebo že netěsnosti ve vodovodním potrubí umožňují kontaminaci vody. Důvěryhodnosti má dodat i tvrzení, že nabízené filtry jsou zdravotnickou pomůckou. Uváděné důkazy jsou ale buď úplně falešné, vytržené z kontextu či zastaralé.

K situaci v České republice můžeme doplnit, že kvalita vody ve vodovodní síti i prodávaných balených vod podléhá hygienickým předpisům. Pokud máte pochybnosti o kvalitě vody, například z vlastní studny, můžete si nechat vodu analyzovat v některé z nezávislých laboratoří.
 

Související články