poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzská vláda odložila povinnost uvádět konečné ceny letenek

27.7.2017

Zákon, který bookingovým společnostem ukládal povinnost lépe informovat spotřebitele o přepravních podmínkách a poplatcích včetně uvádění konečné ceny, měl původně vstoupit v účinnost 1. července.

Kdo by to neznal. Rozhodnete si zakoupit letenku do vámi vybrané destinace přes rezervační server a než ji můžete uhradit a vytisknout, musíte projít poměrně složitým procesem o několika krocích. V těch na vás mohou čekat nepříjemná překvapení v podobě měnící se ceny, neohlášených poplatků, nevýhodných přepravních podmínek a podobně.

Jak informuje francouzská spotřebitelská organizace Que Choisir, vláda Francouzské republiky se těmto praktikám rozhodla učinit přítrž. Zákon, který by bookingové společnosti donutil k férovému jednání a uvádění koncové ceny letenky ve všech krocích nákupního procesu, měl vstoupit v účinnost 1. července. Na konci června však bylo rozhodnuto o jeho devítiměsíčním odkladu. V mezidobí dojde k jeho přepracování.

Rozhodnutí Francie podpořila Evropská asociace cestovních služeb a technologií. Odborníci oslovení organizací Que Choisir považovali původní znění zákona za nekompletní a ušité horkou jehlou. Vzhledem k tomu, že byl přijat v půlce dubna, prý bookingové společnosti neměly dostatek času na zavedení technických změn, které by si novinka vyžádala.

Que Choisir si pokládá otázku – podaří se za tři čtvrtě roku vyřešit nešvar, proti kterému spotřebitelské organizace po celé Evropě brojí dlouhá léta?

Související články