poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ani mladá generace nechrání svá data

28.7.2017

Jak se v posledních letech začíná čím dál větší část našich každodenních starostí odehrávat na internetu, roste i obava o digitální bezpečnost. Ruku na srdce: Máte pro každý účet jiné heslo? Hlídáte si pečlivě svá osobní data na sociálních sítích? Pokud ne, nejste v tom sami. S opatrností na internetu jsou na štíru i mladí lidé, kteří přitom v prostředí internetu vyrůstali.

Britská spotřebitelská organizace Which? upozornila na velký průzkum společnosti YouGov, který zjišťoval chování na internetu mezi lidmi ve věku 18 až 24 let. Účastnilo se ho více než 2000 respondentů a vyplynulo z něj několik alarmujících faktů.

Bezmála 30 % mladých lidí nemá problém se sdílením svých osobních údajů na Facebooku s třetími stranami skrze nákupní aplikace nebo zábavné kvízy. Dalších 27 % uvedlo, že ani nečte informace o tom, jak bude s jejich osobními daty naloženo. Dále 40 % respondentů přiznalo, že používá stejné heslo pro všechny internetové účty, a 15 % je má dokonce uložené v mobilu.

Lisa Hardstaffová z agentury Equifax, která se na průzkumu podílela, na toto konto uvedla, že právě proto, že mladá generace zná prostředí internetu od malička, trpí falešným pocitem digitální bezpečnosti. Řada odborníků a statistických údajů přitom ukazuje, že nejmladší generace se v poslední době stává čím dál častějším terčem kyberútoků.

Tipy pro internetovou bezpečnost:

- Zkontrolujte si, zda jsou příspěvky na vašich sociálních sítích soukromé. Informace o sobě byste měli sdílet jen se svými přáteli a nenabízet je každému kolemjdoucímu.

- Nepřijímejte na sociálních sítích nabídky k přátelství od lidí, které neznáte. Výjimku může představovat profesní síť LinkedIn v případě, že se jedná o někoho, kdo s vámi chce navázat spolupráci.

- Pro každou důležitou online službu, jako je e-mail, internetové bankovnictví nebo cloudový účet, mějte vždy unikátní a silné heslo, které kombinuje číslice s velkými a malými písmeny.

- Banka se vás nikdy nebude ptát na váš PIN, bezpečnostní číslo nebo heslo. Stejně tak další podobné služby. Proto tyto údaje s nikým nesdílejte – ten, kdo je potřebuje znát, vám rozhodně nechce pomoci.

Související články