poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kupujete ojetinu? Co udělat, než nastartujete motor

31.7.2017

Jen málokterý nákup je dobrodružnější než výběr ojetého vozu. Najít kus v  zachovalém stavu s autentickým záznamem o počtu ujetých kilometrů a jasnou historií, navíc ještě za rozumnou cenu, je tak trochu úkol pro detektiva. Proto vám snad pomůže pár tipů, které jsme připravili společně s americkou spotřebitelskou organizací Consumer Reports.

Soustřeďte se na svůj cíl. Nenechte prodavače, aby vás lákal na výhodné nabídky nebo vám podsouval informace o tom, že je třeba se rozhodnout co nejrychleji, protože je například více zájemců. Buďte milí, ale pevní v kramflecích. Nenechte se vystresovat ani přemluvit k něčemu, co vlastně nechcete. Prodavač tak pochopí, že nemá tlačit na pilu a má se věnovat pouze tomu, co vy chcete a potřebujete vyzkoušet.

Prohlédněte si auto zvenku. Už exteriér vozu může prozradit hodně o tom, co auto zažilo. Přitom nemusíte být odborník, abyste to poznali. Nejprve si prohlédněte lak ze všech stran. Když uvidíte hrudky, nerovnosti nebo jiné odstíny, máte důvodné podezření na to, že někdo vůz přelakoval třeba z důvodu nepřiznané havárie. Důležité je prohlédnout si lak ve venkovním světle – uvnitř garáže či obchodu nemáte šanci takové detaily rozpoznat. Možnou nehodu v historii vozu prozradí také nerovnosti mezi karoserií a dveřmi.

Prohlédněte si auto zevnitř. Interiér může působit příjemně, ale přitom zjistíte, že je nepraktický, nepohodlný a špatně se ovládají různé funkce. V klidu se proto usaďte na místo řidiče a nastavte si sedačku, vezměte volant do rukou nebo si vyzkoušejte ovládání přístrojové desky a středového panelu. Zaměřte se také na opotřebení interiéru, které může velmi přesně napovědět, co všechno auto zažilo. Ovšem pozor. Někteří prodejci u silně opotřebeného vozu vymění volant a řadicí páku, aby vyvolali dojem zachovalého auta. Všímejte si proto i detailů jako ovládání zrcátek, tlačítek na středovém panelu nebo stavu potahů na sedačkách.

Související články