poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I „šetrné“ barvy na vlasy mohou způsobit alergie

1.8.2017

Barvu na vlasy alespoň párkrát za život použila většina žen i někteří muži a řada lidí si vlasy barví pravidelně. Právě tyto výrobky mohou ale způsobovat mírné i vážnější alergické reakce. A to i přesto, že jsou označeny jako přírodní nebo jemné. Přišli na to Dánové.

Přecitlivělí nebo dokonce alergičtí lidé se většinou snaží vyhýbat výrobkům, které by jim mohly způsobit podráždění nebo vyvolat alergickou reakci. Ta se může projevit ekzémy, svěděním, puchýři, ve vážnějších případech třeba i otoky.

Citlivější lidé tak často sahají po výrobcích, které se pyšní označeními „přírodní“ či „šetrné“. I ty ale mohou podle dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk způsobit vážné alergické reakce. Tato označení jsou totiž často pouze marketingového charakteru a výrobky, které je nesou, obsahují stejné chemikálie jako ty ostatní. Jde například o látky PPD či PTD, které mohou vyvolat silnou alergickou reakci.

Celkově našla spotřebitelská organizace v Dánsku nebezpečné látky v 64 z 83 zkoumaných barev na vlasy a čtyři výrobce obvinila z klamavého označování produktů.

Je pravděpodobné, že podobná situace je i u nás. Pokud se tedy považujete za přecitlivělou osobu, nebo se u vás v minulosti vyskytla nějaká alergická reakce, je na místě zvážit, zda je skutečné nutné používat chemické přípravky, třeba právě barvy na vlasy, které nejsou nezbytné. Pokud to nutné je, zkuste se raději poradit s alergologem.

Jestliže se i přes možná zdravotní rizika rozhodnete pro používání těchto produktů, snažte se vyvarovat tomu, aby do styku s barvou přišla kromě vlasů i vaše pokožka. Pokud k tomu dojde, okamžitě barvu z kůže smyjte.
 

Související články