poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumer Reports: Jak ulevit od bolesti bez nežádoucích účinků léků?

4.8.2017

Je jedno, jestli vás sužuje bolest zad nebo ubíjející migréna – hledání úlevy od bolesti může být frustrující, píše americký spotřebitelský časopis Consumer Reports. Ten zjistil, že více než polovina z 3,5 tisíce respondentů, kteří trpí bolestmi zad, řešila své zdravotní problémy se dvěma a více odborníky a vyzkoušela nejméně pět způsobů léčby, včetně volně prodejných léků i léků na předpis.

Někteří trpící však sahají po medikaci, která má nepříjemné vedlejší účinky nebo představuje zdravotní riziko. Nadpoloviční podíl lidí s bolestmi zad, kteří uvedli, že na bolesti užívali léky na předpis, skončil nakonec na silných opioidech. Ty se užívají k tlumení bolesti například po operacích nebo úrazech, ale jejich užívání déle než pár dní může napáchat víc škody než užitku. Zvyšují totiž riziko závislosti i možnost předávkování.

„Naše statistiky přitom ukazují, že většina pacientů se ani při dlouhodobém užívání opioidů necítí lépe, naopak. Mnoho z nich poukazuje na zhoršení bolesti a špatné spaní,“ uvádí pro Consumer Reports lékař Chad Brummet z University of Michigan Medical School.

Přestože obecně jsou tzv. nesteroidní antiflogistika (rovněž nesteroidní antirevmatika či nesteroidní protizánětlivé léky) považována za bezpečná, mohou mírně zvyšovat riziko infarktu nebo mrtvice. Consumer Reports zároveň upozorňuje, že před nesteroidními antiflogistiky varuje i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) obzvlášť ty, kteří již infarkt prodělali nebo se potýkají se srdečně cévním onemocněním.

Spotřebitelská organizace Consumer Reports přišla s přehledem léků a tipy na úlevu od bolesti.

Acemtaminofen

Je účinná látka u nás spíše známá jako paracetamol. V Česku se prodává pod obchodním názvem Paralen, paracetamol však obsahují také například Panadol, Febrisan, Coldrex. Consumer Reports doporučuje paracetamol na mírné až střední bolesti hlavy nebo při artróze. Oproti nesteroidním antiflogistikům není tak účinný, zato je šetrnější k žaludku a nezvyšuje riziko infarktu a mrtvice.

Protizánětlivé léky

Také známé jako NSA, tedy nesteroidní antiflogistika/antirevmatika nebo nesteroidní protizánětlivé léky. Nejběžnějšími zástupci jsou aspirin, ibuprofen a naproxen, které nejdete pod obchodními názvy jako například Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin, respektive Ibuprofen, Brufen, Ibalgin či Nalgesin S.

Používají se na mírné až střední bolesti hlavy, migrény, bolesti svalů a při artróze. Jejich používání může zvýšit riziko krvácení žaludku a střev, případně vznik vředů, zvlášť užívají-li se vysoké dávky. Consumer Reports upozorňuje, že obecně mohou mít NSA vliv na vyšší výskyt infarktu a mrtvice, aspirin však prokázal, že jej naopak snižuje. U rizikových skupin se proto před užíváním doporučuje konzultace s lékařem.

Opioidy

Představují skupinu léků dostupných na lékařský předpis. Patří sem účinné látky jako například fentanyl, hydrokodon, oxykodon. Používají se při velkých bolestech po operacích a po těžkých úrazech.

Začínat by se u nich mělo malými dávkami po krátkou dobu (i během krátké doby se však mohou vyskytnout obtíže typu křeče v břiše, zácpa, bolest nebo točení hlavy, ospalost, zvracení). Pokud bolest přetrvává, měli bychom vyhledat lékaře a zvážit další možnosti léčby, včetně té bez medikamentů.

Užívání opioidů déle než tři dny může vést k závislosti či předávkování, jejich účinnost se navíc časem může zcela vytratit.

Myorelaxancia

Jsou léky na předpis, jejichž úkolem je uvolňovat křeče a vést k relaxaci svalů. Léky předepisuje lékař a jejich účinnými látkami jsou například cyklobenzaprin či metaxalon. Používají se k tlumení akutních bolestí krku a zad, při křečích spojených s dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou nebo mrtvicí. Tiší bolest a mohou způsobovat závislost. Podle Consumer Reports je lepší se jim spíše vyhnout. Lidem nad 65 let se nedoporučují, protože jejich užívání bývá spojováno s padáním.

Úleva bez drog

Mohou ji přinést například cvičení, behaviorální terapie, masáže. Speciálně při bolestech zad, hlavy, artróze nebo fibromyalgii. Vždy je dobré konzultovat toto rozhodnutí s ošetřujícím lékařem.

Související články