poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Antibiotika mohou uzdravovat i škodit

9.8.2017

Dosud se tradovalo, že když jsou nemocnému člověku předepsána antibiotika, měl by spotřebovat celé balení. Nové vědecké výzkumy ale ukazují, že často je lepší léčbu přerušit dříve. Pokud totiž lidé antibiotika doužívají i v případech, kdy to není nutné, mohou mít zdravotní potíže.

Lékaři po desetiletí dávali pacientům stejnou radu: i když se už budete cítit dobře, doberte celé balení antibiotik. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports ale upozorňuje, že v některých případech by pacienti naopak měli antibiotika přestat brát mnohem dříve než za obvyklý týden nebo dokonce dva.

Vědecké analýzy podle Consumer Reports prokázaly, že účinky antibiotik užívaných jen pár dnů jsou stejné, jako když je pacient bere obvyklých sedm až čtrnáct dnů. Výzkumy provedené ve Velké Británii, na které Consumer Reports upozorňuje, prokázaly, že pokud člověk bere antibiotika tuto dobu, jeho organismus se vůči nim postupně stane rezistentním, případně může mít další zdravotní potíže.

Nové vědecké objevy neznamenají, že by lidé měli přestat užívat antibiotika v případě vážných onemocnění, která tuto léčbu vyžadují (třeba onemocnění srdeční chlopně nebo infekce v krevním oběhu). Jde ale o to, že by lékaři měli zvážit nutnost předepisovat automaticky antibiotika na týden či dokonce dva i v případě méně závažných chorob, jako je třeba zápal plic nebo infekce močových cest.

Pokud pacienti dostanou antibiotika i na léčbu méně závažné nemoci a po jednom či dvou dnech jejich užívání se cítí dobře a jsou bez teplot, měli by uvažovat o ukončení léčby antibiotiky, doporučuje Consumer Reports. Dodává ale, že k ukončení léčby by se pacient nikdy neměl uchylovat bez konzultace s lékařem.
 

Související články