poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Další krok v boji proti kontaktním alergiím

10.8.2017

Evropská unie opět zpřísňuje pravidla pro konzervaci kosmetických prostředků methylisothiazolinonem. Tato látka účinně brání růstu mikroorganismů, u citlivých osob však může vyvolávat kontaktní alergie projevující se nejčastěji jako zarudnutí kůže či vyrážka. 

V únoru letošního roku unie zakázala jeho použití v kosmetických prostředcích, které se po použití neoplachují, například tělových krémech. Aktuální změna se týká zpřísnění limitu pro oplachované kosmetické přípravky, jakými jsou třeba šampony. Dosavadní předpisy umožňují při výrobě oplachovaných prostředků přidávat tuto látku v koncentraci do 0,01 % (100 ppm). Nový limit je několikanásobně přísnější a povoluje maximálně 0,0015 % (15 ppm).

Ke striktnější regulaci vedlo stanovisko Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele, který se v roce 2015 zabýval methylisothiazolinonem ve vztahu ke kontaktním alergiím. Výbor vzal v úvahu rostoucí počet výskytu alergií a schopnost methylisothiazolinonu je vyvolávat. Výsledkem bylo doporučení omezit používání této konzervační látky, což se promítlo v nařízení 2017/1224.

Nový limit začne platit 27. ledna 2018. Zároveň bude ještě nějaký čas dovoleno doprodávat vyrobené přípravky dříve vyrobené podle předchozích pravidel. Zcela kompletně pak kosmetické prostředky s vyšším obsahem methylisothiazolinonu zmizí z trhu do 27. dubna 2018.

V našich testech kosmetických přípravků přítomnost alergenních látek, včetně methylisothiazolinonu pravidelně sledujeme. Zvláštní pozornost jsme jim věnovali v loňských testech opalovacích prostředků a denních krémů.

Související články