poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Opalovací krémy: Jak dlouho je můžete používat?

15.8.2017

Mnoho lidí koupí lahvičku či tubu s opalovacím krémem, a protože netráví na sluníčku tolik času, aby ji spotřebovali za jednu sezónu, vrací se k ní za rok nebo i delší dobu znovu. A to i přesto, že daný výrobek je podle obalu „prošlý“. Jak to ovlivní jeho účinky, zkoumali odborníci v Kanadě.

Možná to znáte. Tubu nebo lahvičku s opalovacím krémem máte načatou už od loňského roku, stále v ní ale zbývá dobrá polovina obsahu. Šetrnost k peněžence volí použít krém znovu, ohleduplnost k pokožce zase napovídá ostražitost.

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir upozorňuje na zajímavý test, který provedli v Kanadě. Podívali se tu na zoubek životnímu cyklu opalovacího krému, tedy tomu, co se s ním děje během roku od otevření (výrobci přitom příslušným piktogramem na obale většinou doporučují spotřebovat krém do šesti nebo dvanácti měsíců).

Kanaďané skladovali otevřené krémy s SPF faktorem 50 v běžných podmínkách, kterým mohou být vystaveny u spotřebitele (vystavili je například několik dnů za sebou teplotě 40 °C, aby simulovali pobyt na dovolené v teplých krajích) a během roku sledovali, jak a jestli se změní jejich účinky. Závěr je zajímavý – SPF faktor i příslušná ochrana proti nežádoucím slunečním paprskům zůstaly stejné.

Ač jsou výsledky pozitivní, oslovení dermatologové z Quebecu radí raději se držet doporučení výrobců a výrobek po uplynutí avizované doby spotřeby nepoužívat.

I o krém před uplynutím doporučené doby spotřeby je ale třeba se „starat“. Otevřené krémy skladujte ideálně při pokojové teplotě na suchém místě mimo dosah světla. Pokud se i před expirací změní struktura nebo vůně krému, lidé by jej měli raději přestat používat.

Související články