poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slané blufování

17.8.2017

S klamavými obaly potravin se potýkají spotřebitelé po celém světě. Novozélandská spotřebitelská organizace Consumer upozornila na problémy při prodeji speciálních druhů soli.

Potíže se správností etiket měla horská himalájská sůl značky Mr. Rogers. Na obalu vyzdvihovala svůj obsah jódu, železa a vápníku, což jí mělo dát výhodu oproti levnější běžné kuchyňské soli. Množství všech zmíněných minerálů však bylo příliš nízké na to, aby se jimi produkt mohl chlubit. Novozélandský potravinový kodex říká, že tvrzení o přítomnosti minerální látky lze použít tehdy, pokrývá-li alespoň 10 % denní potřeby průměrné dospělé osoby.

Tolik jódu, železa ani vápníku himalájská sůl neobsahovala, novozélandské ministerstvo zemědělství proto zahájilo se společností Mr. Rogers správní řízení a do prosince dostala čas na změnu obalu.

Spotřebitelská organizace Consumer však při svém únorovém průzkumu zjistila, že problémy s neférovým označením soli se netýkají pouze zmíněného výrobce, stejné prohřešky našla i u výrobků dalších dvou společností. Firma The Healthy Salt Company o své soli tvrdí, že je zdrojem vápníku a zinku. Společnost Lotus Food pak upozorňuje na významný obsah hořčíku. Ani jedno z tvrzení však tváří v tvář novozélandským legislativním pravidlům neobstálo.

V České republice, přesněji řečeno v celé Evropské unii platí obdobná pravidla, v porovnání s novozélandskými dokonce ještě přísnější. Konkrétní minerál, či vitamín lze na obalu zmínit jen, když jeho množství pokryje alespoň 15 % denní dávky doporučené pro dospělou osobu.

Související články