poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Nizozemí bojují proti geo-blockingu

21.8.2017

Neodůvodněné zeměpisné blokování, tedy geo-blocking, je běžnou praxí řady obchodníků, kteří znevýhodňují zákazníky při používání online služeb kvůli tomu, že jsou z jiného členského státu Evropské unie. Ta přitom jedná o plošném zákazu takového jednání. Nizozemská vláda ale chystá řadu výjimek. Kritizuje ji za to tamní spotřebitelská organizace Consumentenbond.

Představte si, že jen proto, že jste z Česka a ne třeba z Německa nebo Francie, by vám tamější obchodníci odmítli prodat zboží, nebo by z tohoto důvodu upravili jeho cenu. To není sci-fi, ale celkem reálný scénář, se kterým se spotřebitelé běžně mohou setkávat. Při nákupu určitého zboží (například elektronických knih, hudby nebo videoher) online je totiž může znevýhodňovat místo, odkud pocházejí. Zdá se ale, že se na půdě Evropské unie blýská na lepší časy. Jedná se tu totiž o tom, že by se geo-blocking měl výhledově plošně zakázat.

Nizozemská vláda jde ale proti snahám Unie a chce obchodníkům ponechat možnost v některých případech odmítat prodat online zboží nebo měnit jeho cenu v závislosti na tom, odkud je nakupující.

To se nelíbí nizozemské spotřebitelské organizaci Consumentenbond, která na svých webových stránkách vyzývá holandské ministerstvo hospodářství k tomu, aby snahy Evropské unie podporovalo. Unie spotřebitelů v Nizozemsku vyzvala přímo ministra Henka Kampa, aby projevil větší snahu o spolupráci na zakázání geo-blockingu, namísto toho, aby se pokoušel nacházet výjimky.

Nejen výše zmíněný předpis o zákazu geo-blockingu se řeší na půdě evropských institucí, od jara 2015 se připravuje celý balíček nařízení a směrnic, které se mají vypořádat s komplikovanými právními aspekty nových technologií. O tom, jaká opatření nás neminou a co je naopak stále předmětem vzrušených diskuzí, jsme psali v našem nedávném článku.

Související články