poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

První férový telefon přijde o podporu

22.8.2017

Mobil Fairphone se blíží konci svého životního cyklu. Jeho výrobce oznámil, že ukončí aktualizace operačního systému a distribuci náhradních dílů. 

Mobilní telefon Fairphone staví na myšlenkách, které byly ještě nedávno ve světě mobilních technologií nemyslitelné – udržitelnosti, transparentnosti výrobního řetězce, férových pracovních podmínkách zaměstnanců vyrábějících jednotlivé díly, a také na materiálech neškodících životnímu prostředí.

Na mobilní trh Fairphone vstoupil v roce 2013. Ukončení podpory by tedy nemělo být překvapivé. Podle francouzské spotřebitelské organizace Que Choisir tím však výrobce nedostál své filosofii – Fairphone měl být snadno opravitelným telefonem na dlouhá léta.

Fairphonů se celosvětově prodalo kolem 60 000 kusů. Jejich majitelé si teď mohou být jisti, že zůstanou u zastaralého operačního systému Android 4.4. Vylepšený model s jednoduchým označením Fairphone 2 se začal prodávat před dvěma lety. Que Choisir si pokládá otázku, jak dlouho se mohou z podpory výrobce těšit jeho majitelé.

Modely Fairphone i Fairphone 2 jsme před časem zařadili do testu mobilních telefonů. Jejich výsledky naleznete v naší webové databázi na www.dtest.cz/mobily

Související články