poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uvádět ceny jídel v jídelním lístku či u vchodu do restaurace je povinnost

23.8.2017

Lisabonská restaurace Made in Correeiros (dříve Portugal) čelí rostoucímu množství stížností kvůli tomu, že láká zákazníky na ceny, kterých se nedočkají. Průměrné ceny za jídlo, které personál sděluje zákazníkům, jsou daleko nižší než ty, které uvádí jídelní lístek. 

Portugalská spotřebitelská organizace Deco se na základě podnětů ze strany spotřebitelů, kteří za útratu v restauraci místo 40 eur zaplatili i 140 eur, snažila zprostředkovat setkání s majiteli restaurace Portugal v květnu 2016, ale neúspěšně. Ve stejnou dobu se spotřebitelská organizace obrátila na portugalský Úřad pro ekonomiku a bezpečnost potravin (Autoridade de Segurança Alimentar e Económica, ASAE). Zatímco se organizace Deco snažila situaci řešit, stížnosti na Tripadvisoru a Zomatu se množily dál.

„Velké riziko podvodu“, „jedli jsme zde v domnění, že zaplatíme 25 až 30 eur, pak přinesli účet na 220 eur“ – to je jen pár z mnoha kritických hlasů, které zaznívají i teď, kdy restaurace změnila název z Portugal na Made in Correeiros, aby unikla své špatné reputaci. V podvodných praktikách však pokračuje dál, jak se lze ze stížností dočíst. Stalo se například, že obsluha přinesla jídelní lístek s pokrmy za 15 eur v průměru, ale potom doporučila jídla, která na něm nefigurovala. Cena se tak vyšplhala i na 250 eur za běžné jídlo.

Spotřebitelská organizace Deco proto upozorňuje spotřebitele, že restaurace mají povinnost uvádět jasně a zřetelně ceny pokrmů, které prodávají, a to v blízkosti vchodu nebo uvnitř. Zároveň přidává pár tipů:

  • I když dostanete ústní informaci o pokrmu od obsluhy, vyžádejte si jídelní lístek a ověřte si cenu před tím, než si objednáte.
  • Restaurace nesmí odmítnout přinést zákazníkovi nabídku menu. Pokud tak učiní, stěžujte si.
  • Pokud jste o menu před objednávkou nepožádali a cena neodpovídá částce, kterou obsluha naznačovala, zapište svou zkušenost do knihy přání a stížností (v Česku doporučujeme obrátit se na Českou obchodní inspekci – pozn. red.)
  • Pokud jste si neobjednali couvert, budete za něj muset zaplatit, pokud se do něj pustíte. V tomto případě činí rozdíl konzumace – pokud nemáte o couvert zájem, požádejte obsluhu o jeho odnesení.
Související články