poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jsou výhodné sady skutečně výhodné? Ne vždy

24.8.2017

Kupte si dohromady dva produkty a ušetříte! Na podobné akce s oblibou lákají prodejci – vyplatí se ale doopravdy? Britská spotřebitelská organizace Which? na příkladu setu televize a reprosoustavy ukazuje, že ne vždy.

Britský obchodní řetězec John Lewis před časem nabízel k televizi LG zdarma soundbar, tedy externí reproduktor. Balíček vyšel na 1999 liber. Ovšem samotnou televizi jste našli v obchodě za cenu 1749 liber, přičemž soundbar byste si mohli samostatně dokoupit za 259 liber. Za tuto zavádějící nabídku dostal řetězec pokutu. Podobné praktiky jsou ovšem běžné a je hlavně na spotřebiteli, aby na podobnou klamavě výhodnou nabídku nenaletěl.

V prvé řadě se neorientujte jen cenami v obchodě, kde na výhodnou sadu narazíte. Cena samostatných produktů nabízených v balíčku může být totiž akci uzpůsobená. Proto i po sečtení cen obou výrobků samostatně bude nabídka setu příznivá – ovšem v konkurenčním obchodě může být nižší. Někdy se proto vyplatí poohlédnout se spíše po jednotlivých produktech za zvýhodněné ceny u různých prodejců.

Obchody s oblibou upozorňují na to, kolik peněz při koupi výhodného setu ušetříte. Tuto sumu ale často vypočítávají z doporučené maloobchodní ceny, nikoliv z reálně nejnižší ceny, za níž lze zboží pořídit. Úspora je tak často mnohem menší. Organizace Which? poukazuje na výše zmíněný příklad televize se soundbarem, u něhož je reálná úspora pětkrát menší než inzerovaná (zatímco řetězec udává úsporu 398 liber, v případě, že se porozhlédnete po nejlevnější nabídce na trhu, ušetříte koupí sady jen 78 liber).

Nezapomeňte také na to, že ceny se neustále vyvíjejí. Například televize může stát za týden i o několik tisíc méně než dnes. Podívejte se proto na graf vývoje ceny zboží, které sháníte. Pomůže vám to poznat, zda je správný čas na koupi, nebo nikoliv. Nenechte se zlákat výhodnými nabídkami a než se rozhodnete zboží skutečně zakoupit, ověřte si reálnou cenu produktů, které prodejce nabízí. Díky internetu a jeho nákupním portálům je to snazší než kdy dřív.

Související články