poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nezapomínejme na draslík

25.8.2017

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports upozorňuje na rizika spojená s nedostatkem draslíku ve výživě. Jeho role je důležitá především pro regulaci krevního tlaku, protože pomáhá tělu vylučovat přebytečný sodík. Tím vytváří potřebnou rovnováhu obou minerálů a přispívá ke snížení krevního tlaku.

Američané mají v příjmu draslíku velké rezervy. Doporučuje se denní příjem 4700 mg a na ten dosáhnou ve své stravě jen necelá 2 % Američanů. Zbytek populace žije v draslíkovém nedostatku a americký Výbor pro výživová doporučení proto draslík řadí mezi deficitní živiny.

Zároveň však Consumer Reports varuje před preventivním užíváním doplňků stravy s draslíkem a doporučuje jejich nasazení až na pokyn lékaře. Problémem totiž může být opačný extrém – náhlá nadměrná dávka draslíku, která při umělém doplnění minerálů hrozí. Ta by mohla vyvolat nepravidelnosti srdečního rytmu. Riziko hrozí i starším lidem, osobám trpícím na problémy s ledvinami a pacientům s cukrovkou druhého typu. Opatrní by měli být uživatelé některých léků, například ACE inhibitorů, beta blokátorů či léků obsahujících nesteroidní protizánětlivé látky. Problém je podle Consumer Reports i v tom, že v USA prodávané doplňky stravy obsahují draslík v chemických formách, které se běžně v jídle nevyskytují. Tělu proto nezaručují stejný účinek jako draslík z přirozených zdrojů.

Ve snaze zvýšit příjem draslíku navrhuje americký Úřad pro bezpečnost potravin (FDA) doplnit draslík mezi živiny, jejichž obsah se povinně uvádí na obalu, což by mělo zákazníkům pomoci s výběrem. Vhodným způsobem doplnění je i konzumace alespoň osmi porcí ovoce a zeleniny denně.

Množství draslíku v potravinách se liší. Mezi jeho dobré zdroje patří mangold, špenát, pečené brambory se slupkou, čočka, tempeh, lososí maso, bílé fazole, sušená rajčata či banány.

Související články