poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Suši až do domu? Pozor na bakterie

4.9.2017

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond otestovala suši dovážené až do domu. Analýzy se zaměřily na dodržování hygienických pravidel a výsledky nebyly příliš radostné – v necelé třetině kontrolovaných vzorků bylo příliš mnoho bakterií. Za většinou nálezů stála špatná hygiena v kuchyni, kde suši připravovali.

Pro test se objednal od 20 restaurací z různých nizozemských měst dovoz čtyř druhů suši. Objednávka byla posléze ještě zopakována a tak měla laboratoř k dispozici vzorky týchž jídel ze stejných restaurací ze dvou různých dnů. Celkem zkoumala 160 pokrmů. Mikrobiologické rozbory dovezeného jídla zjišťovaly přítomnost bakterií prokazujících nedostatečnou hygienu v restauracích a dále se sledovaly mikroorganismy poukazující na používání nečerstvých surovin.

Nálezy ve vzorcích z devíti restaurací ukázaly na závažné problémy s hygienou, jakými může být nedostatečné mytí rukou zaměstnanců a ploch, na kterých se krájí suroviny. Ve třech podnicích měli problémy s čerstvostí. Vůbec nejhorší i nejlepší restaurace pocházely z města Leiden. Nejlépe z testu vyšel SushiPoint, nejhoršího skóre dosáhla tamní provozovna Sushi Time. V té se připravovalo jídlo za nehygienických podmínek a z nepříliš čerstvých ingrediencí. Navíc se v jednom z osmi testovaných vzorků od nich dovezeného suši našly patogenní bakterie.

Do testu byly zahrnuty i čtyři restaurační řetězce. Pobočky dvou z nich si vedly stejně dobře, bez ohledu na město, ve kterém sídlily. U dvou zbylých se kvalita jídla dodaného z různých měst lišila. Například výsledky již zmíněného řetězce Sushi Time – z pobočky v Leidenu dorazily vůbec nejhůře hodnocené vzorky, zatímco restaurace téže značky v Amersfoortu prošla testem dobře.

Související články