poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Může mastek v kosmetice způsobit rakovinu?

6.9.2017

O karcinogenitě mastku, který se používá v některých kosmetických výrobcích, neexistuje přímý důkaz. I přesto se ale rozšiřují podezření, že ke vzniku rakoviny alespoň přispívá.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo reaguje na americkou kauzu odškodnění za nádorové onemocnění vzniklé údajně v důsledku používání dětského pudru a zabývá se potenciální karcinogenitou mastku.

Ten se objevuje nejčastěji v pudrech či dětských zásypech, zkrátka v kosmetických produktech v sypké formě. I když nebylo prokázáno, že by byl rakovinotvorný, existují případy, kdy se o souvislosti používání přípravku s mastkem a vznikem rakoviny mluví.

Hovoří se o karcinogenních účincích obecně, nejvýznamnější vliv by ale mastek mohl mít na vznik rakoviny plic či vaječníků. Právě za tu potrestal americký soud společnost Johnson & Johnson, která musela odškodnit ženu kvůli vzniku rakoviny vaječníků, k níž údajně mělo přispět i používání produktu od této společnosti, upozorňuje Altroconsumo.

I když podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny neexistuje přímý důkaz, který by s jistotou potvrdil, že mastek může způsobovat nádory, některé studie poukazují na to, že ženy, které používají kosmetické přípravky s jeho obsahem, mají o něco vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků než ty, které tyto produkty nepoužívají. Je třeba však doplnit, že uvedené zvýšení rizika není nijak významné (jedná se asi o 5procentní nárůst pravděpodobnosti vzniku rakoviny).

Mastek obsahují ale také některé produkty pro děti, třeba dětské zásypy. Kromě rizika, že by děti mohly prášek vdechnout, čímž by si způsobily zdravotní obtíže, neexistují žádné důkazy o nebezpečnosti mastku.

Související články