poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chovejte se v letadle slušně. Nebo vás čeká tučná pokuta!

13.9.2017

Do jaké výše se může vyšplhat postih za natolik nevhodné chování během letu, že kvůli vám bude muset posádka nouzově přistát? Může se jednat až o miliony korun. Nedávno se o tom na vlastní kůži přesvědčil jeden pasažér Havajských aerolinek.

Američan James August z New Jersey se rozhodl, že se během zimy vydá do teplých krajů na Havaj. Na tropické ostrovy ale nedoletěl. Ještě předtím, než se letoun Havajských aerolinek odlepil od země, začal dotyčný obtěžovat okolní cestující. Nejprve začal vyhrožovat své přítelkyni a jejím dětem, pak ostatním pasažérům a nakonec i letové posádce. To už bylo letadlo ve vzduchu.

James August podle výpovědi svědků pil v letadle od začátku alkohol, sprostě nadával a hrozil pasažérům, že je zabije. Ve chvíli, kdy ho letuška požádala, aby se posadil na jiné místo, udeřil ji do ramene. Posádka proto dostala strach, že své přítelkyni, na jejíž adresu byla směřována většina nadávek, skutečně ublíží. Aby předešla riziku, obrátila kurz a vrátila se na letiště v New Yorku. Zde Augusta okamžitě zatkla policie.

Nyní skončilo soudní řízení, při němž obžalovaný přiznal pouze to, že si z letu moc nepamatuje. Soud shledal Jamese Augusta vinným a udělil mu pokutu ve výši 97 817 dolarů. To představuje částku vyšší než dva miliony korun. Bude ji muset zaplatit Havajským aerolinkám jako kompenzaci na vzniklé škody. Patří mezi ně například náklady na palivo, údržbu letadla, mzdy posádky, poplatek za přistání nebo rozdíl v ceně za nové letenky, které si museli koupit ostatní pasažéři. O celém případu informovala americká spotřebitelská organizace Consumerist, která dále upozorňuje na to, že náklady za vrácení nebo nouzové přistání kvůli jednomu agresivnímu pasažérovi mohou vystoupat až do výše 200 000 dolarů.

Související články