poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kolotoč nad dětskou postýlku může být nebezpečný

15.9.2017

Britská společnost ´R´Us se kvůli potenciálnímu riziku, které by mohl způsobovat její výrobek určený dětem, rozhodla jej dobrovolně stáhnout z trhu. Šlo o závěsný kolotoč nad postýlku, z něhož by se mohly uvolňovat malé částečky, které by ležící dítě mohlo vdechnout či spolknout.

Bezpečnost dětí by měla být na prvním místě nejen u rodičů nebo učitelů, ale i u výrobců. Ti však často namísto ní kladou důraz spíše na prodejnost a zisky ze svých výrobků. Britská společnost ´R´Us ale dobrovolným stažením produktu z trhu ukázala, že i výrobcům může na bezpečnosti dětí záležet.

Podle naší britské partnerské spotřebitelské organizace Which? společnost za problematický považovala dětský závěsný kolotoč pro děti od narození do 12 měsíců. Výrobek z trhu stáhla proto, že měla obavy z malých částí, které by při otáčení z kolotoče mohly spadnout přímo na ležící dítě, které by je mohlo vdechnout či se jimi dokonce zadusit.

Which? v této souvislosti upozornila na problematiku dětských kolotočů umisťovaných nad postýlky obecně. Z průzkumu, který byl proveden mezi tisícovkou rodičů dětí do jednoho roku, vyplynulo, že tři čtvrtiny dotázaných mají kolotoč nad postýlkou své ratolesti pověšený a domnívají se, že jde o užitečný produkt.

Britská spotřebitelská organizace dále dodává, že není třeba panikařit a začít se plošně zbavovat dětských kolotočů, které kromě pohybujících se zvířátek děti uklidňují často i hudbou. Pokud však rodiče takový produkt vlastní, měli by zkontrolovat, jak pevně jsou připojeny polepky či jiné malé části, jež obsahuje. Jestliže by hrozilo, že se některé z nich uvolní, je lepší takový výrobek nepoužívat.

Riziko vdechnutí malých částí či dokonce udušení se ovšem netýká pouze kolotočů, ale i dalších výrobků určených pro děti. Pravidelně se mu věnujeme třeba v testech dětských kočárků, jejichž bezpečnostní madla podrobujeme kousacím zkouškám. Ty imitují potenciální riziko, že dítě vdechne či se v krajním případě začne dusit malými částečkami ukousnutými z madla.

Obecné doporučení tedy praví, že u veškerých hraček či pomůcek pro děti by se rodiče měli řídit zdravým rozumem. Pokud se jim nějaká část předmětu zdá nedostatečně zafixovaná a mohlo by tak hrozit její uvolnění a tedy i vdechnutí, danou pomůcku by raději neměli používat.

Související články