poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Postřehy z veletrhu IFA: Co budou umět domácí spotřebiče nové generace?

18.9.2017

V Berlíně nedávno skončil jeden z největších veletrhů se spotřební elektronikou na světě. Co nového letošní IFA přinesla v oblasti bílé elektroniky? Díky informacím od australské spotřebitelské organizace Choice vám můžeme nabídnout přehled těch nejzajímavějších novinek.

V segmentu praček se objevilo hned několik zajímavých nových technologií. Jedním z dlouhodobých cílů výrobců je snížit dobu pracího a sušícího cyklu. Samsung nově představil pračku QuickDrive s dvoudílným bubnem, která slibuje kratší trvání a vyšší efektivitu praní. Sharp uvádí, že jeho nová generace kombinovaných praček a sušiček stihne 0,5 kg prádla vyčistit a usušit za 29 minut. Beko pro změnu udává, že jeho nejnovější přístroj zvládne stejný proces, ovšem s 5 kg prádla, za méně než tři hodiny.

K pračce i kouzelnou hůlku

Několik značek také představilo nové způsoby, jak z prádla co nejefektivněji odstranit skvrny. AEG chce nabídnout ultrasonické pero, které můžete použít před praním. Pero vyšle do textilie miniaturní vibrace, které by ve skvrnách měly uvolnit drobné částečky a usnadnit jejich odstranění v pračce. Siemens a Bosch pro změnu vyvinuly hůlku schopnou rozpoznat typ textilie a skvrny. Tyto informace pak hůlka předá pračce a ta podle nich přizpůsobí samotný prací cyklus.

Pračky a myčky se také dočkají chytrého systému dávkování. Nebude tedy třeba při každé várce pečlivě odměřovat správné množství prášku, aviváže, soli či čehokoli, co zrovna přístroj žádá. Systém to zvládne sám. A nejen to. Výrobci je zkoušejí propojit s online službou Amazon Dash, která umožní automatické online objednávání těch přípravků, které zrovna docházejí.

Roboti to nevzdávají

Přestože první vlna masového zájmu o robotické vysavače opadla už před několika lety, výrobci stále propagují nové inteligentní systémy. Podle informací organizace Choice jich byla na veletrhu IFA přehršel. Například Electrolux představil nový 3D senzor, díky němuž by měl vysavač citlivěji reagovat na prostor okolo sebe.

Korejský výrobce LG pro změnu ukázal vlastní robotickou sekačku trávníku. Podrobnosti zatím neznáme, ale je možné, že příchod takto velkého výrobce na poměrně malý trh robosekaček přinese cenově zajímavou nabídku. Zatím se totiž jedná o nemalou investici (test robotických sekaček byl publikován v časopise dTest 3/2017 a nejlevnější model vyšel na více než 27 000 Kč).

Související články