poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Proč se někdy potraviny nafukují?

20.9.2017

Možná jste se s tím už setkali. Otevřete ledničku a v ní najdete nafouknutý obal se zkaženou šunkou, aniž by ji někdo před tím otevřel nebo jí vypršelo datum, do kterého se měla spotřebovat. Víte, co za tím stojí, ptá se španělská spotřebitelská organizace Organización de Consumidores y Usuarios (OCU).

Masné výrobky a uzeniny procházejí tepelným opracováním, které prodlužuje jejich životnost. Tím se ale nezajistí naprosto sterilní prostředí, protože nějaké bakterie ošetření vždycky přežijí. Ovšem správné skladovací podmínky při manipulaci s výrobky a jejich balení obvykle zajistí, že s mikroorganismy problém nebývá.

Ještě to neprošlo, je to v pohodě?

Datum minimální trvanlivosti určuje termín, do kterého si potravina uchová své charakteristické vlastnosti, například aroma, texturu, chuť a vzhled a do kterého by měla být prokazatelně zdravotně nezávadná. Toto datum se určuje na základě předpokladu, že všechny podmínky při zpracování byly adekvátní a že se v něm později nevyskytne žádná další kontaminace.

Pokud dojde ve zpracovatelském řetězci během procesu k chybě a potravina se kontaminuje, bakterie se začnou rychle množit a měnit kvalitu jídla. Pak s datem minimální trvanlivosti počítat nelze, upozorňuje OCU.

Proč se nafukují?

Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že nafukování obalů způsobují plyny, které produkují bakterie, případně kvasinky. Lze odhadovat, co za tím stojí – nejspíš to jsou vyšší teploty, kterým byl výrobek vystaven během skladování. K nedodržení správných teplot může dojít už ve výrobním závodě nebo během přepravy, ale také v obchodě anebo u vás doma, když jej neuložíte včas do lednice. Proto je udržování chladných teplot při skladování zásadní.

Co mám dělat?

Vznik a množení bakterií výrobek změní. Jeho smyslové kvality se výrazně sníží a nejspíš nebudou lákat k jídlu ani svým odérem, ani vzhledem. Mezi mikroorganismy se navíc mohou nacházet i patogenní bakterie, které mohou způsobit otravu. V takových případech, uvádí OCU, je nejlepší neriskovat vlastní zdraví a potravinu vyhodit.

Související články