poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čekají nás férovější testy emisí a spotřeby. Ale jen o trošku

21.9.2017

Nová metodika testů automobilů Evropanům konečně přinese lepší obrázek o jejich emisích a spotřebě paliva. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond si však od změny slibovala více. 

Současné testy spotřeby vykazují zcela nerealistická čísla. Není divu, stávající měření využívá metod ze sedmdesátých let. Váš automobil tak má často o poznání vyšší spotřebu i emise, než je uvedeno v katalogu či v technickém průkazu. Některé automobilky zneužívají starý systém zkoušek a své vozy prodávají jako „zelenější“, než doopravdy jsou. Ostatně není to tak dávno, co automobilovým světem otřásl skandál značky Volkswagen a pochybnosti ohledně emisí vozů se neustále objevují i okolo dalších značek.

Problémy s nepřesnými údaji o emisích a spotřebě by měly vyřešit nové testy, v případě škodlivin vyprodukovaných autem půjde o zkoušku nazvanou Real Driving Emission Test (RDE), skutečnou spotřebu má zjistit zkouška se zkratkou WLTP. Upravené testovací jízdy budou zahrnovat realističtější cestovní rychlosti i agresivnější rozjezdy a brzdění. Emise pak nebudou měřeny pouze v laboratoři, ale také na silnici.

Spotřebitelská organizace Consumentenbond tyto změny kvituje, zároveň ale namítá, že mohlo být dosaženo větších zlepšení. Nizozemským kolegům vadí především to, že spotřeba paliva nebude testována na skutečných veřejných komunikacích, ale na uzavřených okruzích. První automobily testované metodami RDE a WLTP budou na trhu již v průběhu příštího roku. 

Související články