poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Potraviny rovnou do ledničky

2.10.2017

Dovážkové služby v poslední době získávají v tuzemsku na popularitě. V Americe situace není nikterak odlišná, významný tamější řetězec Walmart šel ale ještě dál. Navrhuje donáškovou službu až do ledničky.

Jen si to představte. Díváte se na svůj oblíbený film, v jedné ruce třímáte sklenku vína, ve druhé nějaké laskominy. Do této idyly se ozve zvonek, protože dovážková služba právě teď dopravila k vašim dveřím kýženou objednávku. Takové vyrušení může naštvat nejednoho zákazníka, jiného zase otravuje, že musí být doma v přesně danou dobu, aby si dovezený nákup převzal. A tak Američané řekli dost.

Tamější obchodní řetězec Walmart přišel s nápadem, který má zákazníkům ušetřit nejen cestu do obchodu, ale dokonce i ke dveřím. Navrhuje totiž systém chytré a sofistikovaně propojené domácnosti, díky němuž by měl doručovatel donést nákup nejen před dveře, ale třeba až do ledničky, informuje americká spotřebitelská organizace Consumerist.

Její web uvádí, že mnoho lidí je v současné době tak zaměstnaných, že nemají čas nejen na to, aby nakupovali fyzicky v obchodě, ale už ani na to, aby si nákupy přebírali. Právě pro ně by měla být tato služba určena především.

Fungovat by měla pro potraviny, ale i jiné drobné zboží. Pokud bude objednávka doručována ve chvíli, kdy zákazník buď nebude mít čas si nákup převzít, nebo nebude doma, doručovatel bude moci použít jednorázový přístupový kód, kterým se do domácnosti dostane. Půjde o zákazníkem předem schválené heslo, takže bude vše velmi dobře zabezpečeno.

V době, kdy dojde k doručování, obdrží zákazník na svůj smartphone oznámení. Může ho ignorovat, nebo využít možnosti v reálném čase na domácích bezpečnostních kamerách sledovat, co se mu v kuchyni – či jiné části bytu nebo domu – odehrává. Závěrem zákazník obdrží oznámení, že objednávka byla vyložena.

Zda se podobný způsob nakupování ujme či ne, zatím není jasné. Každopádně jde možná i o téma k zamyšlení o hektičnosti naší doby, kdy už mnozí z nás nemají čas ani půl minuty na převzetí nákupu…

Související články