poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kapesní topidlo Handy Heater: Funguje tak, jak slibuje?

5.10.2017

Přenosné topení, které stačí zapojit do zásuvky, zapnout a užívat si pocit, jak se chladná místnost mění ve vyhřátý pokoj – a přitom spotřebovat jen minimum energie. Na to v kostce láká Rovus Handy Heater. Dostojí ale doopravdy svým slibům?

Teplovzdušný ventilátor Rovus Handy Heater nabízí jak teleshopping, tak ho lze zakoupit i ve velkoobchodních řetězcích. Naši kolegové z italské spotřebitelské organizace Altroconsumo se rozhodli vyzkoušet ho v praxi. Výrobce Top Shop International S. A. tvrdí, že přenosné topení Handy Heater dokáže vyhřát jakoukoli místnost do 13 m2. V Itálii podle informací Altroconsumo dokonce inzeruje výhřevnost i při rozměrech 23 m2. Kromě toho nabízí velmi nízkou spotřebu energie. Je vůbec taková kombinace fyzikálně možná?

Úsporný, ale slabý

Výrobci se musí nechat to, že přístroj je opravdu účinný. Svůj příkon 370 W dokáže skoro beze zbytku přeměnit na teplo. Je v tom ovšem háček. Tento příkon je tak nízký, že od něj nemůžete na oplátku očekávat vysoký topný výkon. Handy Heater tedy není ani tak efektivní – rozuměj výkonné – jako spíš slabé topidlo. Počítejte s tím, že velkou místnost s ním rozhodně nevytopíte. Leda malý pokoj anebo spíše jen vzduch okolo samotného přístroje. Handy Heater navíc nabízí termoregulaci od 15 do 32 °C a časovač s automatickým vypnutím. Mimo to si můžete zvolit i rychlost ventilace. Bohužel je při obou rychlostech topidlo nečekaně hlučné.

Když je přenosnost nepraktická

Handy Heater už svým názvem naznačuje, že jeho devízou je přenosnost. Je ale nutné podotknout, že přístroj lze pouze zapojit do zásuvky ve zdi, nikoli do prodlužovačky a v mnoha případech ho nelze použít ani v rozdvojce. Jelikož se jeho průduchy zahřívají na vysokou teplotu, může dojít k poškození materiálů okolo něj (a to včetně stěn). Ohřívač navíc lze používat jen ve svislé poloze – máte-li pootočenou zásuvku, nedovolí vám bezpečnostní pojistka ve vypínači jeho spuštění.

Proto pokud hledáte teplovzdušný ventilátor třeba pro vyhřátí dílny, obytného vozu, garáže nebo jakékoli místnosti bez standardního topidla, sáhněte raději po silnějším přístroji. V této cenové hladině (Handy Heater stojí cca 900 Kč) lze najít řadu ventilátorů s příkonem okolo 2000 W. Sice to bude znamenat vyšší účet za elektřinu, ale alespoň se skutečně zahřejete.