poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Pokud používáte balzám na rty denně, „sníte“ čtyři balzámy ročně. Je to bezpečné?

12.10.2017

Suché a loupající se rty trápí většinu lidí především během chladných měsíců, proto k jejich ochraně s oblibou používají balzámy na rty. Spotřebitelský časopis dTest testoval balzámy na rty s cílem prověřit jejich kvalitu a případnou přítomnost nežádoucích chemikálií. Laboratorní zkoušky odhalily, že více než polovina testovaných pomád na rty obsahuje potenciálně rizikové složky minerálních olejů.

Pokud používáte balzám na rty několikrát denně, můžete nechtěně „sníst“ i 20 gramů těchto výrobků ročně. To odpovídá zhruba čtyřem balením o průměrné hmotnosti pět gramů. Nejde samozřejmě o to, že by se lidé balzámy záměrně ládovali, k jejich konzumaci ale dochází mimoděk, například při olíznutí rtů, při jídle či pití nebo při líbání. Možnost opakovaného „požití“ balzámu na rty byla důvodem, proč dTest pro otestování těchto kosmetických produktů nastavil kritéria na obsah chemických látek velmi přísně. 11 z 18 testovaných balzámů na rty propadlo v laboratorních testech kvůli výskytu aromatických uhlovodíků (MOAH) a nasycených uhlovodíků (MOSH) minerálních olejů.

„Inspirovali jsme se přístupem naší německé partnerské organizace Stiftung Warentest. Ta prověřovala balzámy na rty začátkem tohoto roku a v řadě z nich objevila potenciálně rizikové složky minerálních olejů, konkrétně nasycené uhlovodíky (MOSH) a aromatické uhlovodíky (MOAH), jež se v kosmetice používají hlavně pro svůj zvlhčující efekt a schopnost vytvářet lesklý povlak. První z nich jsou problematické proto, že se mohou hromadit ve vnitřních orgánech, hlavně v játrech a slezině, druhé jsou potenciálně karcinogenní. Obě skupiny chemikálií jsme v pomádách na rty našli i my,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Přítomnost MOAH a MOSH v produktech, u kterých lze předpokládat požití, považuje dTest za natolik významnou, že balzámy s nežádoucími složkami minerálních olejů ohodnotil celkově nedostatečnou známkou a dalším testům už je nepodroboval. „Konkrétně v testu propadly tyto výrobky: Astrid Ochranný lůj na rty regenerační, Bebe Young Care Classic, Blistex Lip Relief Cream, Carmex Classic, Eucerin Lip Aktiv, Helle Balzám na rty Neutral, Jelení lůj tradiční, La Roche Posay Nutritic, Labello Original, Neutrogena Lippenpflege, Yves Rocher Lipbalm Macadamia,“ vyjmenovává Hana Hoffmannová.

Stejně jako v případě jiných potenciálně rizikových látek i zde platí, že pokud spotřebitel používá velmi často výrobek s obsahem i minimálního množství těchto škodlivin, jejich množství se sčítá a kombinuje s dalšími zdroji těchto i jiných chemických látek. Dochází tak k tzv. koktejlovému efektu, což může pro organizmus znamenat riziko.

Balzámy bez nežádoucích složek minerálních olejů hodnotil dTest podle dalších kritérií, hlavně schopnosti hydratace, kosmetických vlastností či používání. Přehled testovaných balzámů najdete na webu www.dtest.cz. Kompletní výsledky testu přineslo říjnové vydání časopisu dTest.
 

 

Kontakty pro média:
Hana Hoffmannová, hoffmannova@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Kristýna Kuncová, kuncova@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874
 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Související tiskové zprávy